Güneş paneli üretiminin yaşam döngüsü analizi
Life cycle assessment of solar panel production
  1. Tez No: 947138
  2. Yazar: FEYZA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN PUSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya genelinde artan nufüs ve sürekli gelişen teknoloji, kaynak tükenmesi, çevresel etkiler, küresel ısınma gibi konuları daha da dikkat çekeci hale getirmiştir. Bu sebeple son yıllarda, ülkeler, sanayiciler ve toplum bu konularda iyileşme ve gelişim yolları aramaktadırlar. Bu amaçla çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan birisi yaşam döngüsü değerlendirmesi adı verilen LCA metodolojisidir. Enerjiye olan talebin artması, güneş paneli teknolojisini de önemli hale getirmiştir. Ancak, güneş panellerinin üretimi, kullanımı ve bertarafıyla ilişkili çevresel etkiler, yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilir uygulamaların benimsenmesini sağlamak için kapsamlı bir değerlendirme gerektirmektedir. Bu çalışma, güneş paneli üretiminin çevresel etkilerini niceliksel olarak ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, güneş panellerinin yaşam döngüsünün tüm aşamalarını kapsayan ISO 14040/44 çerçevesini temel almaktadır. Hammadde eldesi, bileşen üretimi, panel montaj süreçleri değerlendirilmiştir. Çalışmada, SimaPro programı, Ecoinvent veritabanı ve CML yöntemi kullanılarak, küresel ısınma potansiyeli (GWP), kaynak tükenmesi, sucul ekotoksisite, karasal ekotoksisite gibi çevresel göstergeler analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, enerjinin ve kimyasalların yoğun olarak kullanıldığı, özellikle silikon saflaştırma ve wafer üretiminin, çevresel yük üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing global population and rapidly advancing technology have brought issues such as resource depletion, environmental impacts, and global warming into sharper focus. Consequently, in recent years, countries, industrialists, and societies have been seeking ways to improve and address these challenges. Various methods have been developed for this purpose, one of which is the Life Cycle Assessment (LCA) methodology. The growing demand for energy has also highlighted the importance of solar panel technology. However, the environmental impacts associated with the production, use, and disposal of solar panels require a comprehensive assessment to ensure the adoption of sustainable practices throughout their life cycle. This study was conducted to quantitatively reveal the environmental impacts of solar panel production. It is based on the ISO 14040/44 framework, which covers all stages of the solar panel life cycle, including raw material extraction, component production, and panel assembly processes. The study employs the SimaPro software, Ecoinvent database, and the CML method to analyze environmental indicators such as Global Warming Potential (GWP), resource depletion, aquatic ecotoxicity, and terrestrial ecotoxicity. The analysis results indicate that energy and chemicals are intensively used, particularly in silicon purification and wafer production, which significantly contribute to the overall environmental burden.