Environmental sustainability analysis of renewable energy generation with photovoltaic solar panels in Turkey
Fotovoltaik güneş panelleri ile Türkiye'deki yenilenebilir enerji üretiminin çevresel sürdürülebilirlik analizi
  1. Tez No: 770742
  2. Yazar: ZEHRA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
FOTOVOLTAİK GÜNEŞ PANELLERİ İLE TÜRKİYE'DEKİ YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİNİN ÇEVRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ANALİZİ Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi, ürün ve hizmetlerin tüm yaşam süreleri boyunca toksik çevresel etkilerini ayrıntılı olarak inceleyen bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, en temiz enerji elde etme yöntemlerinden birisi olarak kabul edilen güneş panellerinin yaşam döngüleri boyunca neden oldukları çevresel etkileri ortaya koymak ve daha sürdürülebilir bir güneş enerjisi üretim yol haritası sunmaktır. Bu nedenle en yaygın kullanılan tip olan ve dünya pazarına hakim olan multi-Si PV güneş paneli tipi üzerinde çalışılmıştır. Çevresel etki kategorileri; GaBi 9.5 Yazılımı, EcoInvent Veritabanı ve CML Değerlendirme Metodolojisi kullanılarak değerlendirildirilmiştir. Multi-Si PV panelin yaşam döngüsü değerlendirilirken; metalurjik silikon eritme, güneş dereceli multi-Si saflaştırma, gofret dilimleme, ingot döküm, hücre işleme, panel montajı, nakliye ve geri dönüşüm aşamaları incelenmiştir. Ayrıca delaminasyon yöntemlerine göre farklılık gösteren üç farklı geri dönüşüm senaryosu da çevresel etkileri açısından incelenmiştir. Böylece güneş panellerinin ömrünün sonundaki toksik etkilerinin nasıl en aza indirilebileceğine dair bir çerçeve ortaya konmuştur. Bu araştırmada hem reel sektör hem de literatür verileri kullanılmıştır. Metalurjik silikon ergitme ve solar dereceli multi-Si saflaştırma aşamalarından oluşan multisilikon üretim süreci ve modül montaj aşaması, en fazla çevresel etkiye neden olan iki süreç olarak ortaya çıktı. Geri dönüşüm senaryolarında ise, termal ve kimyasal delaminasyon süreçlerinin bir kombinasyonu olan FRELP2 yöntemi çevresel etki açısından en iyi sonuçları sağladı.
Özet (Çeviri)
ENVIRONMENTAL SUSTAINABILITY ANALYSIS OF RENEWABLE ENERGY GENERATION WITH PHOTOVOLTAIC SOLAR PANELS IN TURKEY Life Cycle Assessment is a method that scrutinizes in detail the toxic environmental effects of products and services over their entire life span. The aim of this study is to reveal the environmental effects of solar panels, which are accepted as the cleanest method of obtaining energy, throughout their life cycle and to present a more sustainable solar energy generation roadmap. For this reason, multi-Si PV solar panel type, which is the most widely used type and dominates the world market, has been studied. Environmental impact categories were assessed using GaBi 9.5 Software, EcoInvent Database and CML Assessment Methodology. While evaluating the life cycle of the multi-Si PV panel, metallurgical silicon smelting, solar grade multi-Si purification, wafer slicing, ingot casting, cell processing, panel assembly, transportations and recycling stages were studied. In addition, three different recycling scenarios, which diverge according to delamination methods, were also examined in terms of their environmental effects. Thus, a framework has been put forward on how the toxic effects of solar panels at the end of their life can be minimized. In this research, both real sector data and literature data were used. The multisilicon production process, which consists of the stages of metallurgical silicon smelting and solar grade multi-Si purification, and module assembly stage emerged as the two processes that cause the most environmental impact. In recycling scenarios, the FRELP2 process, which is a combination of thermal and chemical delamination processes, provided the best results in terms of environmental impact.