Termal genleşme katsayısı 104x10-7k-1 olan alevde şekillendirmede kullanılan bazı camların renk ve renk tonlarının incelenmesi
Investigation of color and color tones of some glasses used in flame working with thermal expansion coefficient of 104x10-7k-1
  1. Tez No: 947154
  2. Yazar: GÖKSU ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ GÜNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Alevde Şekillendirme Tekniği cam çubuklar veya cam tüpler ile cam ürün elde etmek için uygulanan, eski çağlardan bugüne kadar varlığını sürdürmüş cam tekniklerden biri olarak kabul görmektedir. Alevde şekillendirme tekniğinde yaygın olarak soda kireç silika camı veya borosilikat camı kullanılmaktadır. Bu camların her biri kendine öz olması sebebiyle kimyasal bileşimleri oluşum mekanizmalarını etkileyen önemli bir faktördür. Oluşturulan cam ürünlerde şalomada kullanılan alev karışımına propan gazı ve oksijen gazı miktarlarına göre önemli renk farkları elde edilebilmektedir. Bu tür camlar için şalomadaki en doğru oksijen ve alev ayarını bilmek istenilen sonucu elde etmek için gereklidir ancak alevde çalışma tekniğinde kullanılan camların propan gazı (LPG) ve oksijen gazı miktarlarına göre etkileşimi (renk ve renk tonu değişimi) hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu tezin amacı alevde şekillendirme tekniğini kullanırken 104x10-7K-1 termal genleşme katsayısına sahip artistik amaçlı soda kireç silika camı kullanılarak üretilen cam ürünün oluşum aşamalarında propan gazı (LPG) ve oksijen gazı miktar farklılıklarının ürün renk ve renk tonu üzerindeki etkisini incelemektir. Camın rengi cam sanatçısı için ifade etmek istediği duyguyu anlatma açısından önemli bir seçimdir. Renk ve renk tonunun değişimi, istenilen şekilde kontrol edilemezse eserin anlatmak istediği ifade bu değişimden etkilenecektir. Bu kapsamda alev parametrelerine bağlı olarak renkli camlardan elde edilecek renk veya renk tonları belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
The Flame Working Technique is recognized as one of the glass techniques that has persisted from ancient times to the present, applied to obtain glass products using glass rods or tubes. Soda lime silica glass or borosilicate glass is commonly used in the flame working technique. The unique chemical compositions of these glasses significantly influence the formation mechanisms due to their distinct properties. The coloration of the created glass products can vary significantly based on the proportions of propane gas and oxygen gas in the flame mixture used in shaping. Knowing the correct oxygen and flame settings for these types of glasses is crucial to achieving the desired results. However, there is insufficient information regarding the interaction (color and color tone changes) of glasses used in flame working sod The aim of this thesis is to examine the effect of variations in the amounts of propane gas (LPG) and oxygen gas on the color and color tone of glass products produced using artistic soda lime silica glass with a thermal expansion coefficient of 104x10-7K-1 during the formation stages of flame shaping technique. The color of the glass is a significant choice for expressing the emotions the glass artist intends to convey. If the change in color and color tone is not controlled in the desired manner, it can impact the expression the artwork aims to communicate. In this context, the colors or color tones obtainable from colored glasses will be determined based on flame parameters.