Postpolio sendromu tanılı hastalarda transkranial manyetik stimulasyon (TMS) tedavisinin etkinliği : Randomize kontrollü çift kör çalışma
Efficacy of transcranial magnetic stimulation (TMS) treatment in patients diagnosed with postpolio syndrome: A randomized controlled double-blind study
- Tez No: 947153
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YAĞIZ ON, DOÇ. DR. ECE ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, düşük frekanslı (1 Hz) Repetetif Transkranial Magnetik Stimülasyon tedavisinin (rTMS) Post Polio Sendromu (PPS) olan bireylerde motor fonksiyonlar, ağrı, yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliniği'nde takipli olan PPS tanı kriterlerini karşılayan 26 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar tedavi ve sham olmak üzere 2 gruba randomize edildi. Her iki gruba kişiselleştirilmiş ev egzersiz programı verildi. Tedavi grubuna M1 motor korteksten 1Hz frekansla 10 seans rTMS tedavisi uygulandı. Sham grubuna da aynı noktadan başlık ters çevrilerek 10 seans sham uygulama yapıldı. Katılımcılar tedavi öncesi, sonrası ve tedavi bitiminde 3 ay sonra Polio ile İlişkili Sorunlar Ölçeği (PSÖ), Vizüel Analog Skala (VAS) ağrı, VAS yorgunluk, Yorgunluk Etki Skalası (YES) Nottingham Sağlık Profili (NSP), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), 6 dakika yürüme testi (6DYT) ve manuel kas testi (MKT) ile değerlendirildi. Bulgular: rTMS uygulaması sonrasında tedavi grubunda, tedavi sonrası PSÖ, VAS yorgunluk, YES total ve tüm alt skorlarda, NSP total skoru ve mobilite, uyku skorları ve 6DYT değerlerinde, istatistiksel anlamlı iyileşmeler gözledi (p 0,05). Sonuç: PPS'li bireylerde motor kortekse 1Hz frekansta uygulanan 10 seanslık rTMS tedavisiyle PPS semptomları, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesinde anlamlı iyileşmeler elde edilmiş; bu etkilerin büyük ölçüde üçüncü ayda da sürdüğü gözlemlenmiştir. Sham grubunda da bazı parametrelerde kısa vadeli iyileşmeler izlenmiş olmakla birlikte, 6DYT ve fiziksel mobilite gibi motor fonksiyonlarla ilişkili ölçümlerde rTMS grubunda daha belirgin ve kalıcı faydalar saptanmıştır. Bu bulgular, motor kortekse uygulanan rTMS 'nin özellikle motor işlevler üzerinde etkili olabileceğini düşündürmektedir. Ancak, uzun vadeli etkinliği V netleştirmek ve farklı frekans protokollerini karşılaştırmak amacıyla daha geniş örneklemli ve uzun süreli ileri düzey çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the efficacy of low-frequency (1 Hz) repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) treatment on motor functions, pain, and quality of life in individuals with Post-Polio Syndrome (PPS). Materials and Methods: The study included 26 participants who met the diagnostic criteria for PPS and were followed up at the Physical Medicine and Rehabilitation Department of Ege University Faculty of Medicine. Patients were randomised into two groups: treatment and sham. Both groups were given a personalised home exercise programme. The treatment group received 10 sessions of rTMS therapy at a frequency of 1Hz targeting the M1 motor cortex. The sham group received 10 sessions of sham therapy with the headpiece reversed at the same location. Participants completed the Polio-Related Problems Scale (PRPS), Visual Analogue Scale (VAS) for pain, VAS for fatigue, Fatigue Impact Scale (FIS), Nottingham Health Profile (NHP), Beck Depression Scale (BDS), 6-minute walk test (6MWT), and manual muscle testing (MMT). Findings: Following rTMS application, statistically significant improvements were observed in the treatment group in post-treatment PRPS, VAS fatigue, FIS total and all subscores, NHP scores were found to have statistically significant improvements at the three-month follow-up (p 0.0 5). Conclusion: Ten sessions of rTMS applied at a frequency of 1Hz. to the motor cortex in individuals with PPS resulted in significant improvements in PPS symptoms, functional status, and quality of life; these effects were observed to be largely sustained at the third month. Although some short-term improvements were observed in the sham group, more pronounced and persistent benefits were found in the rTMS group in measurements related to motor functions, such as 6DYT and physical mobility. These findings suggest that rTMS applied to the motor cortex may be particularly effective on motor functions. However, further studies with larger sample sizes and longer follow-up periods are needed to clarify long-term efficacy and compare different frequency protocols.