Yetişkinlerde Tanrı tasavvuru ve benlik algısı
God-image and self-image in adults
  1. Tez No: 947158
  2. Yazar: ŞEYMA ŞERİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ MEHMEDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
“Tanrı Tasavvuru”ve“benlik algısı”Din Psikolojisi alanının önemli kavramlarındandır. Çalışma,“Allah, Âdem'i kendi suretinde yarattı”hadis-i şerifinden yola çıkılarak ilahi isimler teorisinin kaideleri ışığında Tanrı tasavvuru ile benlik algısı arasındaki benzerlikleri detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlamıştır. İlahi isimler teorisindeki“özel Rab”ve“özel yön”kavramları, her bireyin kendine özgü birkaç ilahi isme dayandığına işaret etmektedir. Bu doğrultuda, çalışmada her katılımcının Tanrı tasavvurunun ve kendisi hakkındaki algılarının hangi ilahi isimlerle örtüştüğü belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmaya 23-40 yaş arasındaki beş yetişkin kadın katılmıştır. İlahi isimlerle ilişkilendirilerek katılımcıların Tanrı tasavvuru ile benlik algıları arasındaki ilişkiyi incelenmek amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada yetişkin kadınların Tanrı tasavvurlarının benlik algıları ile uyumlu olup olmadığı, bu iki algı arasındaki benzerliklerin hangi ilahi isimlere işaret ettiği ve işaret edilen bu isimlerin onların Tanrı tasavvuru ile benlik algısı üzerindeki psikolojik etkilerinin ne olduğu araştırılmıştır. Ayrıca, Tanrı tasavvuru ve benlik algısı arasındaki benzerliklerin kimi zaman bulunup kimi zaman bulunmamasının nedenini anlamak için her bir ismin psikolojik yansımaları derinlemesine incelenmiştir. İnsanın üzerinde her an ilahi isimler tecelli etse de bireysel psikolojik faktörler nedeniyle bu isimlerin ya sağlıklı ya da patolojik bir biçimde ortaya çıkabileceği gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda, ilahi isimlerin psikolojik yansımaları insanda ne kadar sağlıklı olursa, kişinin Tanrı tasavvurunun ve benlik algısının da o kadar birbirine uyumlu olabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca ilahi ismin kişi üzerindeki psikolojik yansımaları patolojik düzeyde olduğunda, birey ya Tanrısına ve kendisine yönelik olumsuz algılarıyla paralel şekilde tasavvur eder veya Tanrı tasavvuru ile benlik algısı arasında bir uyumsuzluk yaşanabilir. Katılımcıların Tanrı tasavvurunda ve benlik algısında bir ilahi ismin sağlıklı veya patolojik düzeyde tecelli etmesinin, başka bir ilahi ismin tecelli etmesine yol açtığı da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to meticulously examine the similarities between one's conception of God and their self-perception, drawing insights from the holy hadith,“Allah created Adam in His own image,”and guided by the principles of the Divine Names theory. This theory's concepts of“special Lord”and“special aspect”suggest that each individual's essence is rooted in unique Divine Names. Accordingly, the research sought to identify which Divine Names resonated with each participant's understanding of God and their self-perceptions. Five adult women, aged 23 to 40, participated in this qualitative research. The study's primary objective was to investigate the intricate relationship between their conception of God and self-perception through the lens of Divine Names. Specifically, it explored whether their God-conceptions aligned with their self-perceptions, pinpointed which Divine Names signified these similarities, and explored the psychological effects these Names had on both their God-conception and self-perception. Furthermore, to comprehend why similarities between God-conception and self-perception sometimes varied, the psychological manifestations of each Name were examined in depth. It was observed that while Divine Names continuously manifest in human beings, individual psychological factors can lead these manifestations to emerge in either a healthy or a pathological manner. The study concluded that the healthier the psychological reflections of Divine Names in a person, the more congruent their conception of God and self-perception would be. Conversely, when a Divine Name's psychological reflection was pathological, individuals either formed a negative God-conception paralleling their self-perceptions, or they experienced an incongruence between these two domains. It was also determined that the manifestation of one Divine Name, whether healthy or pathological, could trigger the manifestation of another Divine Name in participants' God-conception and self-perception.