11. ve 15. yüzyıllar arasında Anadolu'nun İslamlaşmasına dair 1918-1990 döneminde Türk akademisyenlerin görüşleri
Opinions of Turkish academicians in the period 1918-1990 on the İslamization of Anatolia between 11th- 15th centuries
  1. Tez No: 947165
  2. Yazar: FİKRİYE SEDA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED SAİD POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
XI. yüzyıldan itibaren göçlerle birlikte Anadolu'nun Türkleşme ve İslamlaşma süreci başlamıştır. Bu sürece etki eden pek çok önemli husus olmuştur. Süreç içerisinde ve sonucunda Anadolu'da pek çok farklı zümre meydana gelmiştir. Anadolu'nun İslamlaşması sürecini inceleyen akademisyenler bu durum hakkında farklı görüşler öne sürmüştür. Tez kapsamında değerlendirilecek olan bu görüşler, konunun zorluğu ve dağınıklığı nedeniyle 1918-1990 yıllarındaki görüşler ile sınırlandırılmıştır. Bu dönemde önemli görüşler ortaya koymuş yedi akademisyenin öne çıkan çalışmaları değerlendirildi. Birinci bölümde, Anadolu'nun İslamlaşması üzerine ilk çalışmaları yapan Mehmed Fuad Köprülü'nün görüşleri yer almaktadır. Konu ile ilgili öncü görüşleri ihtiva eden Köprülü'nün çalışmaları değerlendirilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde bu alanda önemli araştırmalar yürüten Abdülbaki Gölpınar yer almaktadır. Bu alanda çok sayıda çalışma yapmıştır. Üçüncü bölüm, Türkiye Selçukluları konusunda çokca eser vermiş Osman Turan'a yer verilmiştir. Dördüncü bölümde din sosyolojisi ve felsefe alanında önemli çalışmalar yapan Hilmi Ziya Ülken değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde ise Anadolu'da özellikle Aleviler ve Anadolu'nun İslamlaşmasında Şamanizm etkisi üzerinde çalışmalar yapan Yusuf Ziya Yörükan'ın çalışmaları incelenmiştir. Altıncı bölümde İbrahim Kafesoğlu, yedinci bölümde ise Mehmet Rami Ayas'ın çalışmaları konu kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The process of Turkification and Islamization of Anatolia began with migrations from the 11th century onwards. There were many important factors affecting this process. During and as a result of the process, many different groups emerged in Anatolia. Academicians who have studied the process of Islamization of Anatolia have put forward different views on this situation. These views to be evaluated within the scope of the thesis are limited to the views between 1918-1990 due to the difficulty and dispersion of the subject. The prominent works of seven academics who put forward important views during this period were evaluated. The first part includes the views of Mehmed Fuad Köprülü, who conducted the first studies on the Islamization of Anatolia. An attempt has been made to evaluate Köprülü's works, which contain pioneering views on the subject. The second part includes Abdülbaki Gölpınarlı, who conducted important research in this field. He has done a lot of work in this field. The third section includes Osman Turan, who has produced works in every field of the Anatolian Seljuks.In the fourth chapter, Hilmi Ziya Ülken, who has done important studies in the field of sociology of religion and philosophy is evaluated. In the fifth chapter, the works of Yusuf Ziya Yörükan, who studied the Alevis in Anatolia and the influence of Shamanism on the Islamization of Anatolia, were examined. In the sixth chapter, İbrahim Kafesoğlu's works and in the seventh chapter, Mehmet Rami Ayas' works are evaluated within the scope of the subject.