Okul öncesi öğretmenlerinin çokkültürlülük kapsamında kültürlerarası duyarlılıkları ile çokkültürlü tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teachers' intercultural sensitivity and multicultural attitudes within the scope of multiculturalism
  1. Tez No: 947190
  2. Yazar: HİLAL YÜZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin çokkültürlülük kapsamında kültürler arası duyarlılık ve çokkültürlü tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamakta olup, ilişkisel tarama modelinde planlanmıştır. İlişkisel tarama modellerinden korelasyonel araştırma desenine uygun olarak gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında İstanbul ilinde resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 435 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Rengi ve Polat (2014) tarafından uyarlanan“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”ile Yazıcı, Başol ve Toprak (2009) tarafından uyarlanan“Öğretmenlerin Çokkültürlü Eğitim Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde istatistiksel program kullanılmış; normal dağılım testleri aritmetik ortalama, Independent Sample T testi, One Way ANOVA testi ve Pearson Korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, okul öncesi öğretmenlerinin kültürlerarası duyarlılıkları ile çokkültürlü tutumları arasında orta düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği ve alt boyutlarında; cinsiyet, yabancı uyruklu öğrenciyle çalışma ve yurtdışı deneyimi değişkenlerine bağlı olarak anlamlı farklar bulunmazken; yaş, eğitim durumu, mesleki kıdem yılı, çalışılan okul türü, yabancı dil düzeyi ve farklı ülkeden arkadaşa sahip olma değişkenlerine bağlı olarak anlamlı fark saptanmıştır. Öğretmenlerin Çokkültürlü Tutum Ölçeği puanlarında ise cinsiyet, yaş, mesleki kıdem yılı, yabancı uyruklu öğrenciyle çalışma, farklı ülkeden arkadaşa sahip olma ve yurtdışı deneyimi değişkenlerine bağlı olarak anlamlı farklar görülmezken; eğitim durumu, çalışılan okul türü ve yabancı dil düzeyi değişkenlerine göre anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' intercultural sensitivity and multicultural attitudes within the scope of multiculturalism and was planned in the relational screening model. The sample of the research, which was conducted in accordance with the correlational research design, one of the relational screening models, consists of 435 teachers working in public and private pre-school education institutions in Istanbul in the 2024-2025 academic year. In the study, the personal information form developed by the researcher, the“Intercultural Sensitivity Scale”adapted by Rengi and Polat (2014) and the“Teachers' Multicultural Education Attitude Scale”adapted by Yazıcı, Başol and Toprak (2009) were used as data collection tools. A statistical program was used in the analysis of the research data; normal distribution tests, arithmetic mean, Independent Sample T test, One Way ANOVA test and Pearson Correlation analyses were applied. According to the findings obtained from the research, it was concluded that there is a moderate and positive relationship between the intercultural sensitivity and multicultural attitudes of preschool teachers. It was determined that the intercultural sensitivity levels of preschool teachers were high. While no significant differences were found in the Intercultural Sensitivity Scale and its sub-dimensions based on the variables of gender, working with foreign students and experience abroad, significant differences were found based on the variables of age, educational status, years of professional seniority, type of school worked, foreign language proficiency and having friends from a different country. While no significant differences were observed in the Multicultural Attitude Scale scores of the teachers based on variables such as gender, age, years of professional seniority, working with foreign students, having friends from different countries and experience abroad, a significant difference was found based on variables such as educational status, type of school worked at and foreign language proficiency.