Psikolojik yardım için başvuruda bulunan ve bulunmayan evli çiftlerin evlilik ilişkilerini değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Comparison of evalution for marital relation ships of married couples who applied and who didn't for psyhological help
- Tez No: 94721
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
64 ÖZET Kişilerarası ilişkileri açıklamak amacıyla geliştirilen kuramlardan bir bölümü Sosyal Mübadele Kuramları adını almaktadır. Bu kuramsal modellerden biri Thibaut ve Kelley'in ( 1959 ) geliştirmiş oldukları Etkileşim Sonuçları Kuramı'dır. Thibaut ve Kelley'e göre kişilerarası ilişkiler, ödül - bedel mübadelesine dayanır ve insanlar, ödülü yüksek, bedeli düşük ilişkileri tercih ederler. Kuram, bir bireyin halen yaşadığı ilişkiden elde ettiği sonuçları değerlendirebilmek için iki standart kullandığını ileri sürmektedir. Bunlar karşılaştırma düzeyi ( KD ) ile seçenekler için karşılaştırma düzeyi ( KD seç ) adını almaktadır. Bu iki standart açısından ele alındığında, karşılaştırma düzeyi kavramı, bir ilişkinin ne denli doyum sağladığı ; seçenekler için karşılaştırma düzeyi kavramı ise ilişkinin istikrarı konusundaki karar üzerinde etkili olmaktadır. Bu araştırmada, kuramın evlilik istikrarı ve doyumu konusundaki öngörülerini sınamak amacıyla psikolojik yardım için başvuran ve başvurmayan evli çiftler evlilik için karşılaştırma düzeyleri açısından karşılaştırılmıştır. Araştırmaya 104 evli çift (104 kadın, 104 erkek ) katılmıştır. Ölçme aracı olarak Evlilik İçin Karşılaştırma Düzeyi ölçeği ( Binici ve Hovardaoğlu, 1996 ), demografik bilgi formu ve bir soru formu kullanılmıştır.65 Uygulanan istatistiksel analizler sonucu elde edilen bulgulara göre, psikolojik yardım için başvuran evli çiftlerle, psikolojik yardım için başvurmayan evli çiftlerin evlilikleri için karşılaştırma düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Buna göre, psikolojik yardım için başvuran evli çiftlerin karşılaştırma düzeyleri başvurmayan evli çiftlerin karşılaştırma düzeylerinden düşüktür. Psikolojik yardım için başvuran kadınlar ile başvurmayan kadınlar arasında ve psikolojik yardım için başvuran erkekler ile başvurmayan erkekler arasında da karşılaştırma düzeyi açısından anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Ayrıca psikolojik yardım için başvuran kadınlar ile eşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunurken, başvurmayan kadınlar ile eşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Bu bulgular, psikolojik yardıma yönelen bireylerin daha düşük karşılaştırma düzeyine sahip olduklarına işaret etmektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular.kuramsal yaklaşım çerçevesinde ve daha önce yapılan araştırmalar da dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY Some part of the theories developed for the aim of explaining interpersonal relationships are called Social Exchange Theory. One of these theoretical models is the Theory of Interaction Outcomes developed by Thibaut & Kelley (1959). According to Thibaut & Kelley, interpersonal relationships depent on cost - reward exchanges and people prefer relationships which are high in reward and low in cost. The theory assumes that two standarts has been used for the ability of evaluating the outcomes that person gets from his/ her current relationship. These standarts are called comparison level (CL) and comparison level for alternatives (CL alt). When dealt with these two standarts' viewpoints, comparison level and comparison level for alternatives concepts become effective on the satisfaction supplied by a relationship and on the decision of relation's stability subjects respectively. In this research, to test the assumptions of the theory about the subject of marital stability and satisfaction, married couples who applied and who didn't for psyhological help were compared with respect to marital comparison levels. A total of 104 married couples ( 104 men and 104 women ) were used in the study. Marital Comparison Level Index ( Binici & Hovardaoğlu, 1996 ), demographic information form and a question sheet were used as measurement tools.67 According to the results significant differences were found between the marital comparison levels of the married couples who applied for psychological help and who didn't. Hence, the comparison levels of the married couples who applied for psychological help was lower than that of the married couples who didn't applied for psychological help. Furthermore, significant differences were observed from comparison levels between women who applied for psychological help and who didn't and men who applied for psychological help and who didn't. Although we found significant differences between women who applied for psychological help and their husbands, we didn't get the same results between women who didn't applied for psychological help and their husbands. These findings pointed out that the persons who applied psychological help had lower comparison levels. The findings obtained from this research were discussed from a theoretical perspective and by taking the previous research into consideration.