Türk Medeni Hukukunda velayet ve bunun çocuğun şahsı bakımından sonuçları
Parentel authority and effect on child in Turkish Civil Law
  1. Tez No: 94722
  2. Yazar: HURİYE REYHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu, Türk Medeni Hukukunda Velayet ve Bunun Çocuğun Şahsı Bakımından Sonuçlan oluşturmaktadır. Türk Hukukunda velayet, çocuğun şahsı ve mallan üzerindedir. Ancak bu çalışmanın konusu, ana-babanın çocuğun şahsı üzerindeki otoritesi ile sınırlıdır. Türk Hukukunda ana-babanın çocuğun şahsı üzerinde sahip olduğu hak ve ödevler, esas olarak Medeni Kanununun 262-277. maddelerinde düzenlenmiştir. Buna göre, ana-babanın çocuğun şahsı üzerinde sahip olduğu ilk hak ve ödev, çocuğun adımn konmasıdır (MK. m. 264 / III). Aynca çocuğun ikametgahım da ana- babası belirler (MK. m. 21 / II). Çocuğun eğitilmesi ise, ana-babanın çocuğun şahsı üzerinde sahip olduklan en önemli hak ve ödevdir. Çocuğun eğitimi, genel (MK. m. 264 / II), mesleki (MK. m. 265) ve dini (MK. m. 266) eğitimi kapsar. Bunlara karşılık ana-babanın, çocuklarından kendilerine itaat etmesini isteme haklan vardır (MK. m. 264/ II). Ana-baba çocuk üzerinde sahip olduklan hak ve ödevleri, kendi yararlarına değil, çocuğun yararlanna olacak şekilde kullanırlar. Başka bir deyişle, Türk Hukukunda ana-babaya çocuk üzerinde bazı hak ve ödevler tamnmasmm amacı, çocuğun korunmasıdır. Ana-baba çocuk üzerindeki hak ve ödevlerini, bu amacın dışında kullanarak çocuğun yararlanın tehlikeye düşürürlerse, mahkemenin ana- babaya müdahalesi sözkonusu olur. Mahkeme, yapacağı bu müdahale ile çocuğun korunması için gereken tedbirleri alır. Bu tedbirler, ana-babaya ödevlerinin hatırlatılması, ana-babanın uyanlması, belli bir davranışa zorlanması gibi genel ve hafif tedbirler olabileceği gibi; çocuğun ana-babasından alınıp bir aile veya kuruma 172yerleştirilmesi veya ana-babanın çocuk üzerindeki velayetlerinin kaldırılması şeklinde özel ve ağır tedbirler de olabilir (MK. m. 272-277). 173
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to review parental authority in Turkish Civil Law and its effect on child's person. In Turkish law the rights and duties attached to parental authority may be related to child's person and also to his or her property. However, the subject of the present study is limited to the authority of parents over the person of child. The rights and duties of parents over the person of child is principally stated in the 262-211^ articles of Turkish Civil Code. According to the law, parents' first right and duty over child's person is to name their child (CC. art. 264 / III). The address of residence is also determined by parents (CC. art. 21 / II). The most important right and duty of parents is education of their child. This includes general (CC. art. 264 / II), professional (CC. art. 265) and religious (CC. art. 266) education. In spite of these duties, parents have the right of obedience and discipline (CC. art. 264/11). The parents should use their rights and duties over their child in order to protect the best interest of the child, not of themselves. In other words, the primary consideration of the presence of parents' rights and duties over their child in Turkish Civil Law is to ensure that the child is protected by his or her parents. In the case that parents misuse their rights and therefore the interest of child is endangered, the court should take all appropriate measures to protect the child against his or her parents. These measures can be as mild as only to remind the parents their duties, or if necessary, all the legal rights of the parents over their child can be terminated and the child can be separated from his or her parents in order to be given under the care of another family or a suitable social welfare institution (CC. art. 272-277) 174