Artvin ili Arhavi ilçesi Arılı köyü geleneksel tarihi Karadeniz evlerinin mevcut durumlarının incelenmesi ve kırsal mimarinin korunmasına yönelik değerlendirilmesi
The examination of the current conditions of the traditionalhistorical Black Sea houses in Arhavi village of Arhavi villagein Artvin province and their evaluation for the protection ofrural architecture
  1. Tez No: 947241
  2. Yazar: ŞEYMA TÜRK KESİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada '' Artvin İli Arhavi İlçesi Arılı Köyü Geleneksel Tarihi Karadeniz Evlerinin Mevcut Durumlarının İncelenmesi ve Kırsal Mimarinin Korunmasına Yönelik Değerlendirilmesi '' başlığında kırsal mimari konusunda çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar neticesinde elde edilen sorunlara öneriler getirilmiştir. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ilk kısmında, çalışmanın amacına, yöntemine, koruma kavramına yer verilmiştir ve literatür çalışmalarından yararlanılarak kırsal mimarinin tanımı yapılmış, Anadolu'dan, Karadeniz'den kırsal mimari örnekleri incelenmiştir. Son olarak da Doğu Karadeniz konut kültürünün araştırılması yapılmıştır. İkinci bölümde çalışma alanına gidilerek alan çalışması yapılmıştır. Çalışma alanının bilgilerine, Arılı Köyü'ne ait bilgilere, Arılı Köyü kırsal mimarisine ve geleneksel evlerin tespitinin yapılmasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde tespit edilen evler detaylıca incelenmiş, tablolar oluşturulmuş, plan çalışmaları yapılmış ve koruma önerilerinde bulunulmuştur. Dördüncü bölümde yapılan tüm çalışmalar sonuca bağlanmış ve tez çalışması sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study '' Studies have been carried out on rural architecture under the title of“Investigation of the Current Situation of the Traditional Historic Black Sea Houses of Arılı Village of Arhavi District of Artvin Province and Evaluation for the Protection of Rural Architecture”and suggestions have been made to the problems obtained as a result of these studies. In the first part of this study, which consists of four parts, the purpose of the study, the method, the concept of conservation are given and the definition of rural architecture is made by making use of literature studies, examples of rural architecture from Anatolia and the Black Sea region are examined. Finally, the housing culture of the Eastern Black Sea region was investigated. In the second part, fieldwork was carried out by going to the study area. Information about the study area, information about Arılı Village, rural architecture of Arılı Village and the identification of traditional houses are given. In the third section, the identified houses were analyzed in detail, tables were created, plans were drawn up and conservation recommendations were made. In the fourth chapter, all the studies were concluded and the thesis was finalized.