Arhavi ilçesi'nin kültür coğrafyası
Cultural geography of Arhavi district
  1. Tez No: 765565
  2. Yazar: GÜLCAN ÖZKAZANÇ OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Arhavi İlçesi, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer alır. Artvin İli'ne bağlı olan ilçeyi doğuda Murgul, batıda Fındıklı (Rize), kuzeydoğuda Hopa, güneyde Yusufeli ilçeleri çevrelemektedir. Yüzölçümü 314 km2 olan ilçe, Artvin İli yüzölçümünün %4.2'lik bölümünü meydana getirir. Artvin İli'ni kuzeybatıdan sınırlayan Karadeniz ile olan kıyı şeridinin uzunluğu 34 km olup, bunun 9.7 km'lik bölümü Arhavi İlçe'sine aittir. İdari sınırları içerisinde 30 köyün bulunduğu Arhavi'de 21.661 kişi yaşamaktadır. Kafkasya'dan gelerek batıya doğru göç eden kavimlerin, medeniyetlerin beşiği olarak kabul edilen Anadolu sahasından geçerken Doğu Karadeniz'i giriş kapısı olarak kullandıkları tahmin edilmektedir. Değişik zamanlarda Anadolu'da hâkimiyet kurmuş olan her kavim Doğu Karadeniz kıyılarına, dolayısıyla, Arhavi ve civarına yerleşmiş veya bu civardan geçmiştir. Bu nedenle Arhavi yöresi farklı dil, inanç ve kültüre sahip çok sayıda medeniyet egemen olmuştur. Hemen her medeniyet kendi kültürünü yaymaya çalışmış, günümüze kadar ulaşan izler bırakmıştır. Bu çalışmada Arhavi yöresinde yaşayan medeniyetlerin tarihsel süreçte oluşturdukları kültürel birikim incelenmiştir. Ayrıca sahadaki yemek kültürü, giyim kuşam kültürü, gelenek ve görenekler ile inançlar da belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kültürel değerlerin tanıtımına katkı sağlamak çalışmanın amaçlarından en önemlisini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Arhavi District, which constitutes the research area, is located in the Eastern Black Sea Region of the Black Sea Region. Murgul in the east, Fındıklı (Rize) in the west, Hopa in the north and Yusufeli in the south surrounds the district, which is connected to the Artvin Province. The district, which has a surface area of 314 km2, constitutes 4.2% of the surface area of Artvin Province. The length of the coastline with the Black Sea, which borders Artvin Province from the northwest, is 34 km, of which 9.7 km belongs to Arhavi District. A population of 21.544 lives in Arhavi, which has 30 villages within its administrative borders. It is estimated that the tribes who came from the Caucasus and migrated to the west used the Eastern Black Sea as an entrance gate while passing through the Anatolian area, which is considered the cradle of civilizations. Every tribe that has dominated Anatolia at different times has settled on the Eastern Black Sea coast, therefore Arhavi and its surroundings or passed through this area. For this reason, many civilizations with different languages, beliefs and cultures have dominated the Arhavi region. Almost every civilization has tried to spread its own culture and has left traces that have reached the present day. In this study, the cultural accumulation created by the civilizations living in the Arhavi region in the historical process has been examined. In addition, the food culture, clothing culture, traditions and customs and beliefs in the field were tried to be determined. The information obtained reveals that Arhavi has an important cultural richness.