Gebelikte algılanan eş desteği ve yenidoğanın hijyenik bakımına hazır oluşluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between perceived spouse support during pregnancy and readiness for newborn hygienic care
- Tez No: 947259
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. SİBEL TUNÇ KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada; gebelikte algılanan eş desteği ve yenidoğanın hijyenik bakımına hazır oluşluk arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 02.10.2024-02.01.2025 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri gebelerden, gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde olan ve çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 161 gönüllü ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde Hasta Bilgi Formu, Gebelerin Yenidoğanın Hijyenik Bakımına Hazır Oluş Ölçeği (GYHBHOÖ) ve Gebelikte Eş Desteği Algısı Ölçeği (GEDAÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between perceived spousal support during pregnancy and readiness for hygienic care of the newborn. Materials and Methods: This study was planned as a descriptive and correlational research. It was carried out with 161 volunteers who were in the second and third trimesters of pregnancy and met the inclusion criteria among pregnant women aged 18 years and over who applied to Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Family Medicine Polyclinic between 02.10.2024-02.01.2025. Patient Information Form, Scale for Readiness of Pregnant Women to Hygienic Care of the Newborn (SRPWHCN) and Perceptıon of Spousal Support ın Pregnancy Scale (PSSPS) were used to obtain the data.