Mütevatir hadislerde nisbilik meselesi ve delil olma bakımından doğurduğu ihtilaflar
The Subjectivity problem and the evidence for the differences mutevatir in hadiths
  1. Tez No: 94726
  2. Yazar: SAİT TÜRETKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Mütevatir hadis, Hz. Peygamber tarafından ifade edilmiş olduğuna dair kesin kanaat bakımından, çok önemli bir dînî delildir. Buna göre mütevatir hadis, inkarı mümkün olmayan kesin bir bilgi ifade eder. Böylece mütevatir hadis, hiçbir nisbîliğe (sübjektivite) yer bırakmayacak şekilde, herkes tarafından delil kabul edilir. Ne var ki biz yaptığımız araştırmalarda durumun, böyle olmadığım gördük. Çünkü, dîn alimleri çoğu zaman mütevatir hadisin şartlan ve sayısı konusunda birbirlerinden farklı görüşler ortaya koymuşlardır. Söz konusu farklı görüşler, mütevatir hadisler hakkında bir nîsbiliğin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Durum böyle olunca, çoğu zaman bir alimin mütevatir dediği bir hadis veya hadisler için bir başkası tam aksini iddia etmiştir. Mütevatirdeki nisbîlik, din alimlerinin mezhep görüşlerine kadar sirayet etmiş ve sonuçta ortaya itikadı, fıkhî ve siyasî konularda birbirinden farklı bir çok görüş ortaya çıkmıştır. Örneğin, fıkhî konularla ilgili bir hadis olan,“namazda rüku esnasmda elleri kaldırma hadisi konusunda Şafiî, Hanbelîi ve Hanefi bilginler birbirlerinden farklı kanaatlere sahiptirler. Şöyle ki, Şafiî bilginlerden bazıları, bu hadisin mütevatir olduğunu öne sürerek, ”namazda rüku esnasmda elleri mutlaka kaldırmak gerektiği" ni söylerken; Hanefî bilginler, bu hadis için mütevatirlik şöyle dursun, delil alınamayacak kadar zayıf bir hadis olduğunu iddia edebilmişlerdir. Biz, mütevatir haber gibi önemli bir dînî delil konusunda, böylesi sübjektif yaklaşımlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için de ancak, herkes için aynı kesin bilgiyi ifade edebilen haber, mütevatirlik derecesini kazanabilir görüşündeyiz. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mutevatir hadith, because the certain belief about it was expressed by the Prophet, is very important religous proof. According to this, mutevatir hadith express a definite information which can not be denied go, circulatig hadith accept evidence as evidence by everyone without any subjectivity. But, we saw in our research that the situation is not the same as mentioned before. Because religous scholor freguently express different ideas about conditions and numbers of mutevatir hadith. These different ideas coused to occur a subjectivity about mutevatir hadiths, Therefore, some hadiths is mostly described as mutevatir hadith by some scholar, the others not. Subjectivity in the mutevatir spreads to their sectial views and as a result there occured seeral different ideas about pertaining to belief, figh and political issues. For example, shafi, hanafile schards have different ideas from eachother about thelift hand during bowin down the Shafi scholars say that it has to lift hanol during the namaz by suggesting that tuis hadith is mutevatir; on the other hand, Hanafite scholars, never mind about for this hadith being mutevatir, can claim that this is so weak hadith being proof. We think that it is necessory to be avoided of this subjective approaches in thi important religous issues like mutevatir news. We also think that only news which can axpress the some definite cnowledge for everyone can gain mutevatir degree. 81