Kayseri il merkezindeki Selçuklu türbelerinde mevcut korunma durumlarının tespiti (2 Cilt)
  1. Tez No: 94725
  2. Yazar: YAŞAR SELÇUK ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TUNÇEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 862
Özet
396 vm- ÖZET Şener, Yaşar Selçuk, Kayseri İl Merkezindeki Selçuklu Dönemi Türbelerinin Mevcut Korunma Durumlarının Tespiti, Doktora Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mehmet Tunçel, XII-863 s. İnceleme alanını Kayseri il Merkezi, zaman sınırını Selçuklu dönemi ve incelenecek yapı grubunu türbelerin oluşturduğu bu çalışmayla mimari anıtlarda karşılaşılabilecek korunma problemlerinin belirlenmesi ve bunlara ilişkin çözüm önerilerinin getirilmesi amaçlanmıştır. Elimizdeki verilere göre Kayseri' de Selçuklu döneminde en erken tarihlisi 1184-1184 tarihli en geç tarihlisi 13. Yüzyılın son çeyreği olmak üzere, plan, hacim ve malzemesiyle özgünlüğünü tamamen yada kısmen koruyan 12 türbe yapısının inşa edildiği ortaya çıkmıştır. Mimari örneklerin incelenmesi sonucu problemlerin onarımlar, yeniden kullanım ve eklemeler gibi müdahalelerle yada çevre ve insan faktörlerine bağlı taş ve örgü bozulmalartyla meydana geldiği anlaşılmaktadır. Bozulmaların önemli bir bölümünü oluşturan onarımlar değerlendirildiğinde, bu tür müdahalelerin problemlerin çözümünü değil, daha çok eski biçimin yeniden kazandırılmasını amaçladığı, bazen orijinal biçimin aslından uzaklaşarak yenilenmesi şeklinde gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Bu müdahaleler yanı sıra görülen eklemeler ve yapının yeniden kullanımında da eserin tarihi ve estetik bütünlüğüne önem verilmediği, daha çok istenilen biçim ve fonksiyonun ön plana çıkarak korumanın dikkate alınmadığı ortaya çıkmaktadır. Yapılarda görülen taş bozulmalarının nedenleri hava kirliliği, iklimsel şartlar, şehir nüfusunun artması, koruma bilincinin yetersizliği ve hatalı onarım olarak belirlenmiştir. Nitekim bu bozulmalara yol açan etkenlerin tespiti için toplanan malzeme analizleri, hava kirliliği ile ilgili parametreler ve iklimsel veriler bu bozulmaların oluşumu ve kaynaklan konusundaki bulguları desteklemektedir Tüm bu tespitlere göre meydana gelen yada gelebilecek bozulmalar koruma bilincinin arttırılması, modern ve kabul gören ilkeler çerçevesinde yapılması gereken acil onarım ve koruma müdahaleleri ile bakım ve sürekli kontrol türündeki çözümlerin gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
397 SUMMARY Şener, Yaşar Selçuk, Determination of the Current State of Preservation ofSeljukian Tombs at Kayseri City Center, Dissertation, Supervisor: Doç. Dr. Mehmet Tunçel, XII-863p. This research which deals with tomb monuments ofSeljukian period in Kayseri province aims to determine the preservation problems in architectural monuments and to provide solutions for them. In this study, on account of the avaible evidence, we identify twelve turbeh structures which have been built in dates between 1184 and the last quarter of the 13 century that preserve their original state partly or completely by tjeir material, plan type and volume. The study and analysis conducted on these structures reveal taht the problems currently affecting these monuments are related with enviromental issues and by human agency such as old, unprofessional restorations, and intrusions or modifications like reusing and renovations made to these structures. Our analysis show that the old restorations conducted on these ancient monuments did not aim to solve the“real”problems. Instead these old attempts partly aim to re-create the old form, or even sometimes intend to produce something completely new without taking into consideration the essence of problems of the acctual monuments. Moreover, in addition to these intervetions, all the modifications achieved on them show us that there was no serios consideration about the historical and aesthetic value of these buildings. It seems like the main goal of all these unprofessional attempts that were identified on the examples were solely in relation with creating an architectural form appropriate with itsfuntion and shape without any serious reference to the preservation. The causes of stone deteriorations are pollution, climatic factors, increase of the population of the towns of which these monuments are located, and lack of sufficiency in preservation, and finally wrong restorations. Thus, the analisis of the material collected for identifiying the causes of decay, and the parameters of polution and climatic data directly support the cause of the above-mentioned deteriorations. Based on the determinations, the decay happened in the past and which will inevitably continue to effect these monuments in the future, will be abolished by the increase of conscious of preservation, by the application of modern methods and universally accepted urgent restoration project and finally maintenance and regular monitoring. UCYÜKSEKÖ6R£TâîKükULt< DOKÜMANTASYON Mgmtg&İ