İstifleme modelleriyle el yazısı ve çizimden depresyon, anksiyete ve stres sınıflandırması
Classification of depression, anxiety, and stress from handwriting and drawing using stacking models
  1. Tez No: 947279
  2. Yazar: SEMRA BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
El yazısı ve çizim verileri, bireylerin duygusal durumlarını yansıtan dinamik ve istatistiksel özellikler taşıması nedeniyle, duygudurum analizinde anlamlı bir veri kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, el yazısı ve çizimlerden elde edilen dinamik ve istatistiksel özellikleri kullanarak duygusal durumları tespit etmek için en uygun model kombinasyonunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Öznitelik vektörleri, fiziksel (kinematik), istatistiksel ve sinyal işleme (spektral, kepstral ve frekans alanı) analizlerinden türetilmiştir. Sınıf dengesizliği problemini ele almak amacıyla, aşırı örnekleme ve örnek azaltma yöntemleri birlikte uygulanmıştır. Bu yaklaşımla, azınlık sınıfındaki örneklerin sayısı çoğaltılarak aşırı örnekleme uygulanmış, çoğunluk sınıf ise az örnekleme yöntemiyle azaltılmıştır. Boyut indirgeme, öznitelik çıkarımı ve öznitelik seçimi yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. En az ve en etkili öznitelikler belirlendikten sonra, örnekler iki seviyeli topluluk öğrenme yöntemi ile sınıflandırılmıştır. Çalışmada, karar ağaçları temelli popüler dört farklı yöntem temel ve meta model olarak belirlenmiştir. Model ve hiper parametre optimizasyonu Optuna çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Modellerin performansı, kamuya açık EMOTHAW veri tabanı üzerinde yapılan deneylerle değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, 129 kişinin yedi farklı çizim/yazı görevinden elde edilen veriler kullanılarak depresyon, anksiyete ve stresin duygusal durumlarını belirlemek hedeflenmiştir. Elde edilen sonuçlar, modelin dikkate değer bir performans sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Handwriting and drawing data are considered a meaningful data source in emotion analysis, as they contain dynamic and statistical features that reflect individuals' emotional states. This study aims to determine the optimal model combination for detecting emotional states using dynamic and statistical features obtained from handwriting and drawings. Feature vectors were derived from physical (kinematic), statistical, and signal processing (spectral, cepstral, and frequency domain) analyses. To address the class imbalance problem, oversampling and undersampling methods were applied together.With this approach, the number of samples in the minority class was increased through oversampling, while the majority class was reduced using undersampling methods.Dimensionality reduction was performed using feature extraction and feature selection methods. After identifying the minimum and most effective features, the samples were classified using a two-level ensemble learning method. In the study, four popular tree-based methods were selected as base and meta models. Model and hyperparameter optimization were carried out within the Optuna framework. The performance of the models was evaluated through experiments conducted on the publicly available EMOTHAW dataset. In this study, the emotional states of depression, anxiety, and stress were aimed to be determined using data obtained from seven different handwriting/drawing tasks of 129 individuals. The results show that the model demonstrates a noteworthy performance.