Libya florasından seçilen tıbbi bitkilerin antimikrobiyal aktivitesi ve fitokimyasal analizi
Antimicrobial activity and phytochemical analysis of selected medicinal plants from Libyan flora
  1. Tez No: 947280
  2. Yazar: NAJAH ABDULAZIZ MDAWI JADULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ SARIKAYA PEKACAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ JADALLAH. A. E. OMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Libya, zengin florası ve geleneksel tıptaki derin geçmişiyle, yeni doğal antimikrobiyal ajanların keşfi açısından önemli bir potansiyel sunmaktadır. Artan antibiyotik direnci, alternatif tedavi yöntemlerine olan ihtiyacı artırmakta ve bu bağlamda bitkisel kaynaklara dayalı yeni araştırmaları ön plana çıkarmaktadır. Özellikle yerel halk tarafından uzun yıllardır kullanılan tıbbi bitkilerin antimikrobiyal etkinlikleri bilimsel olarak yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Libya'nın Sirenayka bölgesindeki dört vadiden (Wadi Zaza, Wadi Al Ager, Wadi Jarjar Amma ve Wadi Ras Al-Hilal) toplanan altı farklı tıbbi bitkinin (Nigella sativa, Salvia officinalis, Artemisia herba-alba, Matricaria chamomilla, Ziziphus lotus, Peganum harmala) antimikrobiyal aktivitelerini ve fitokimyasal bileşenlerini sistematik olarak analiz etmektir. Elde edilen sonuçlar, Nigella sativa'nın S. aureus üzerinde ve Matricaria chamomilla'nın E. coli üzerinde en yüksek inhibisyon zonuna sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, Libya'da yaygın olarak kullanılan geleneksel tıbbi bitkilerin bilimsel geçerliliğini desteklemekte ve doğal antibiyotiklerin geliştirilmesinde bu kaynakların kullanılabilirliğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonucunda, bu bitkilerin içerdikleri biyoaktif bileşiklerin ileri düzey analizlerle tanımlanması, etki mekanizmalarının aydınlatılması ve klinik testlerle terapötik etkinliklerinin doğrulanması yönünde yeni araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Libya, with its rich flora and deep-rooted tradition of folk medicine, offers significant potential for the discovery of new natural antimicrobial agents. The increasing prevalence of antibiotic resistance has heightened the need for alternative therapeutic strategies, placing plant-based remedies at the forefront of scientific interest. Despite their long standing use by local populations, the antimicrobial properties of many medicinal plants native to Libya remain insufficiently studied. The primary objective of this study is to systematically analyze the antimicrobial activity and phytochemical composition of six medicinal plants Nigella sativa, Salvia officinalis, Artemisia herba-alba, Matricaria chamomilla, Ziziphus lotus and Peganum harmala collected from four valleys in Libya's Cyrenaica region (Wadi Zaza, Wadi Al Ager, Wadi Jarjar Amma and Wadi Ras Al-Hilal). The results revealed that Nigella sativa exhibited the highest inhibition zone against Staphylococcus aureus, while Matricaria chamomilla was most effective against Escherichia coli. These findings support the scientific validity of traditionally used medicinal plants in Libya and highlight their potential in the development of natural antibiotic alternatives. The study recommends further research aimed at isolating and characterizing the bioactive compounds present in these plants, elucidating their mechanisms of action, and verifying their therapeutic efficacy through clinical investigations.