Sürdürülebilirlik ve çevre farkındalığının dijital eğitim uygulamaları ile artırılması
Increasing sustainability and environmental awareness through digital educational applications
- Tez No: 947278
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN AYMAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İklim değişikliği, günümüzde ele alınması gereken öncelikli küresel sorunlardan biridir. Bu sorunla mücadele edebilmek bu konuya yönelik çalışmaların artırılmasını ve toplumsal farkındalığın oluşturulmasını gerektirmektedir. Bu farkındalık öğrencilere okullarda küçük yaşta çevre ve sürdürülebilirlik eğitimi verilmesi ile gerçekleştirilebilir. Bu çalışmanın amacı; çevre ve sürdürülebilirlik eğitimi ile ilgili yapılan önceki çalışmaların analizini yaparak, öğrencilere dijital yöntemler ile bu alanda eğitim verilmesi ve bu eğitimin çevresel farkındalıkların artırılmasındaki rolünün belirlenmesidir. Bu alanda daha önce yapılan çalışmaların analizi bibliyometrik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Dijital ortamda hazırlanan ve öğrencilere verilen çevre ve sürdürülebilirlik eğitiminin değerlendirilmesi ise, nicel araştırma yöntemlerinden öntest-sontest, tek gruplu deneysel desene göre tasarlanmıştır. Çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılı Çanakkale'nin Çan ilçesindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 10-12 yaş aralığında 54 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Tezde, örnekleminin belirlenmesinde araştırma örneklemi yöntemlerinden amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin çevresel farkındalık düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla Taflı ve Ateş (2016) tarafından geliştirilen ve Ağtaş vd., (2019) tarafından beşinci sınıflardaki etkinliği test edilen“Çevreye Karşı Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılar demografik olarak analiz edilmiştir. Ölçek, çalışmanın başında ön test ve çalışma bitiminde son test olarak kullanılmıştır. Veriler bağımsız değişkenler için t-testi, bağımlı değişkenler için t-testi ve tek yönlü ANOVA testi analizleriyle değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda öğrencilerin çevresel farkındalık düzeylerinde anlamlı seviyede bir artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the primary global issues that need to be addressed today. To combat this problem, it is imperative to increase studies on this issue and raise awareness. This awareness can be realized by providing environmental and sustainability education to students at a young age in schools. The aim of this study is to analyze the previous studies on environment and sustainability education and to provide education to students in this field through digital methods and to determine the role of this education in increasing environmental awareness. The analysis of previous studies in this field was analyzed by bibliometric analysis method. The evaluation employed a quantitative one-group pretest-posttest quasi-experimental design to assess the digital environmental and sustainability education provided to students. The study group consisted of 54 fifth grade students between the ages of 10-12 studying in a state secondary school in Çan district of Çanakkale in the 2024-2025 academic year. In the thesis, purposive sampling method, one of the research sampling methods, was used to determine the sample. In order to determine the environmental awareness levels of the students, the“Attitude Towards the Environment Scale”, developed by Taflı and Ateş (2016) and tested by Ağtaş et. al. (2019) in fifth grades was used. Additionally, the participants were also analyzed demographically. The scale was used as a pre-test at the beginning of the study and as a post-test at the end of the study. The data were analyzed by t-test for independent variables, t-test for dependent variables and one-way ANOVA test. The study revealed a notable enhancement in students' environmental awareness levels.