Yoğun bakım hastalarında terapötik dokunmanın ağrı, deliryum, uyku ve fizyolojik parametrelerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of therapeutic touch on pain, delirium, sleep and physiological parameters in intensive care patients
  1. Tez No: 947296
  2. Yazar: SİBEL ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÇETİNKAYA, DOÇ. DR. KEVSER SEVGİ ÜNAL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma yoğun bakım hastalarına uygulanan terapötik dokunmanın ağrı, deliryum, uyku ve fizyolojik parametrelere etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Aralık 2024 - Şubat 2025 tarihinde Aksaray Üniversitesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan kişilerden (Müdahale grubu 42, kontrol grubunu 38) oluşmuştur. Müdahale grubundaki hastalara yoğun bakımda kaldığı 72 saat boyunca günde bir kez (24., 48. ve 72. saatlerde) 15 dk terapötik dokunma ve anket formları uygulanmış, kontrol grubundaki hastalara rutin hemşirelik bakımı uygulanıp anket formları uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik özellikler formu, Vizüel Analog Skalası (VAS), Richmond Ajitasyon ve Sedasyon Skalası (RASS), Richards-Campbell Uyku Ölçeği ve Fizyolojik parametreler formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmış ve %95 güven düzeyinde çalışılmıştır. Terapötik dokunma sonrası müdahale ve kontrol grubundaki hastaların ağrı skorunda 24. 48. 72 saat ıugulama sonrası puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı azalma (p =0,000), uyku skorunda istatiksel olarak anlamlı derecede artma (p =0,000) saptanırken RASS puan ortalamalrı değerlendirmesinde 24. saat uygulama sonrası gruplar arasında istatsitiksel olarak anlamlı fark varken (p=0,044) 48. 72 saat uygulama sonrası ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effects of therapeutic touch applied to intensive care patients on pain, delirium, sleep and physiological parameters. The study sample consisted of individuals (intervention group 42, control group 38) who were hospitalized in Aksaray University Surgical Intensive Care Unit between December 2024 and February 2025, met the study inclusion criteria and volunteered to participate in the study. Therapeutic touch and questionnaire forms were applied to the patients in the intervention group for 15 minutes once a day (at the 24th, 48th and 72nd hours) during their 72 hours in the intensive care unit, while routine nursing care and questionnaire forms were applied to the patients in the control group. The socio-demographic characteristics form, Visual Analog Scale (VAS), Richmond Agitation and Sedation Scale (RASS), Richards-Campbell Sleep Scale and Physiological Parameters form were used to collect data. SPSS 26.0 program was used in the analysis of the data and the study was carried out at a 95% confidence level. After therapeutic touch, a statistically significant decrease (p = 0.000) was found in the mean pain score of the patients in the intervention and control groups after the 24th, 48th and 72nd hour application, and a statistically significant increase (p = 0.000) in the sleep score averages. While there was a statistically significant difference between the groups after the 24th hour application in the RASS score averages (p = 0.044), no statistically significant difference was found in the measurements after the 48th and 72nd hour application (p> 0.05). While there was no statistically significant difference in the physiological values of the patients in body temperature and diastolic blood pressure (p> 0.05), there were significant differences in other parameters (p < 0.05). As a result, it was determined that there was no decrease in the pain score and increase in the sleep score of the patients in the intervention group after the applied intervention; no change in the parameters of delirium, diastolic blood pressure and body temperature