Dayton Barış Antlaşması sürecinde Bosna Hersek'e dair Türk ve Balkan liderlerinin yaklaşımları (1995-1996)
Approaches of Turkish and Balkan leaders to Bosnia and Herzegovina in the Dayton Peace Agreement process (1995-1996)
- Tez No: 947295
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, 1995 yılında imzalanan Dayton Barış Antlaşması (DBA) bağlamında, Bosna Hersek'in yeniden yapılanma sürecini ve bu sürecin Türkiye ile Balkan ülkeleri liderlerinin politikaları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Yugoslavya'nın dağılması ve Bosna Savaşı, etnik çeşitlilik ve uluslararası müdahalelerin karmaşıklığını gözler önüne sermiştir. Çalışmada, DBA'nın getirdiği siyasi yapı ve sonuçları, liderlerin bu süreçteki diplomatik yaklaşımları ile antlaşmanın Bosna Hersek'in geleceği üzerindeki uzun vadeli etkileri değerlendirilmektedir. Süleyman Demirel ve Tansu Çiller gibi Türk liderlerin, barış sürecine diplomatik ve insani katkıları ele alınmış; Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki tarihsel bağların barış sürecindeki rolü vurgulanmıştır. Ayrıca, Aliya İzetbegoviç, Slobodan Miloseviç ve Franjo Tudjman gibi liderlerin DBA sürecindeki yaklaşımları detaylandırılmıştır. Çalışma, DBA'nın kısa vadede barış getirme başarısını ve uzun vadeli yapısal sorunlarını ele alarak Bosna Hersek'in mevcut siyasi ve sosyal zorluklarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the reconstruction process of Bosnia and Herzegovina following the signing of the Dayton Peace Agreement (DPA) in 1995, analyzing its impact on the policies of Turkish and Balkan leaders. The dissolution of Yugoslavia and the Bosnian War revealed the complexities of ethnic diversity and international interventions. The study evaluates the political structure introduced by the DPA, its outcomes, and the long-term effects on Bosnia and Herzegovina's future. Turkish leaders such as Süleyman Demirel and Tansu Çiller are highlighted for their diplomatic and humanitarian contributions to the peace process, emphasizing the role of historical ties between Türkiye and Bosnia. Additionally, the approaches of leaders like Alija Izetbegović, Slobodan Milošević, and Franjo Tuđman during the DPA negotiations are analyzed. The thesis explores the DPA's success in achieving short-term peace while addressing its structural challenges, shedding light on Bosnia and Herzegovina's current political and social struggles.