İşletme ortaklıkları ve işletmeler arası işbirliğinde yeni oluşumlar ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Business mergers and co-operation among business and evaluation for Turkey
  1. Tez No: 94730
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL SARIASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İşletme birleşmeleri ve işletmeler arası işbirliğinde yeni oluşumlar, global ekonominin ön plana çıkarttığı bir olgudur. Günümüzde işletmeler iyi rekabet edebilmek için güçlü olmak, güçlü olmak için de birbirleri ile işbirliği yapmak zorundadırlar. Bu zorunluluk,“işbirliği içinde rekabet”,“stratejik ortaklıklar”gibi kavramların işletmecilik literatürüne girmesine neden olmuştur. Birleşmelerin ve işbirliği arayışlarının en temel nedeni ve sonucu sinerji etkisinden faydalanmaktır.“İşletme Ortaklıkları ve İşletmeler Arası İşbirliğinde Yeni Oluşumlar ve Türkiye Açısından Değerlendirilmesi”konulu tez çalışması üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde“İşletme Birleşmeleri ve Çok Uluslu İşletmeler Olgusu”yer almaktadır. Bu bölümde işletme birleşmeleri ile ilgili temel sınıflandırmalara yer verilmiş ve işletme birleşmelerinin nedenleri üzerinde durulmuştur. Dünya ekonomisinde, birleşmeler ve işbirliğini gerçekleştiren işletmelerin, genellikle çok uluslu işletmeler olması nedeniyle, çok uluslu işletmeler kavramı, konuyla ilgili olan yönleri ile ele alınmıştır. İkinci bölümde“Stratejik Ortaklıklar”incelenmiştir. Stratejik ortaklıklar kavramı literatürde çok geniş bir anlamda kullanılmaktadır. İşletmelerin aralarında yapmış oldukları her işbirliği, bir sermaye katılımı gerektirsin veya gerektirmesin stratejik ortaklık tanımı içine girebilmektedir. Stratejik ortaklıklar içinde en fazla yeri“Joint Venture”lar (Ortak Girişimler) almaktadır. Diğer stratejik ortaklık biçimleri arasında en çok rastlananlar lisans anlaşmaları (know-how ve patent lisansı), anahtar teslim sözleşmeleri, yönetim sözleşmeleri ve franchisingdir. Üçüncü bölümde“Türkiye'de İşletme Birleşmeleri ve Birleşmelerin Rekabet Hukuku Açısından İncelenmesi”konusu ele alınmıştır. Bu bölümde Türkiye'deki işletmelerin genel yapısı ve sorunları anlatılmaya çalışılmış, Türkiye'deki yabancı sermayenin durumuna değinilmiştir. İşletmeler arası 112işbirliğinin olduğu bir ekonomik ortamda, rekabetin korunması temel bir görev olmaktadır. Bu nedenle, son olarak Rekabet Hukukunun birleşmeler ve diğer işbirliği biçimlerine ilişkin genel hükümlerine yer verilmiştir.“Birleşme”kavramı, özellikle hukuki boyutları ile literatürde çok yönlü olarak incelenirken, stratejik ortaklıkların, çağın dinamizmine uygun, hukuki yönlerinden çok ekonomik yönleri ile ön plana çıkan bir kavram olarak karşımıza çıktığı ve literatürün uygulamanın hızına henüz erişemediği gözlenmektedir. 113
Özet (Çeviri)
The new formations in the business mergers and business co operations are facts brought by the global economy. In order to compete well and be strong the companies need to co-operate among each other. This necessity has brought into the management literature concepts such as“competition along with co-operation”and“strategic partnership”. The major reason for mergers and co-operation is to need to make use of the synergy effect. This thesis named“Business Mergers and Co-operation among Businesses and an Evaluation for Turkey”has been formed in three parts. The first part of the study is“Business Mergers and the Concept of the Multinational Corporations”. In this part, the major classifications for the business mergers and the reasons behind them are analysed. Due to the reason that the corporations which usually form mergers are multinational corporations, the notion of multinational corporation is looked at from the standpoint of the subject. In the second part of the study“Strategic Partnership”is analysed. The term of strategic partnership is being used in a broad view in the literature. Any kind of co-operation that the companies realise among themselves, whether requiring any capital participation or not, could be brought into the strategic partnership definition. The most known strategic partnership is the“Joint Venture”. The other popular strategic partnership types are licence agreements (know-how and patent licence), turn-key agreements, management agreements and franchising. The third part the study looks into the“Business Mergers in Turkey and an Analysis of These Mergers from the Legal Competition Perspective”. In an economic environment where mergers and co-operations take place, the protection of the competition is seen as a major work. Due to this, the 115verdicts of the Competition Law for mergers and other type of co-operations are analysed. The notion of“merge and alliances”, while being analysed in the literature from the legal point of view, and the notion of strategic co operation, as compatible with the time's dynamism, are clearly displaying more economic aspects than legal attributes and it could be said that implementation of these notions have far exceeded the analysis led by the literatür 116