Canlı yapının analizinde mekanobiyolojik yaklaşımlı yöntemlerin kullanılması
Using mechanobiological approach methods in the analysis of living structure
  1. Tez No: 947320
  2. Yazar: SİNEM SİPAHİOĞLU KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN TUNCEL, PROF. DR. ELİF KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Meknanobiyoloji, hücrelerin fiziksel özelliklerini ve hücrenin uygulanan kuvvetlere nasıl tepki verdiğini araştıran gelişmekte olan bir araştırma alanıdır. Hücre karar almak için hücre dışı çevre tarafından iletilen mekanik bilgileri algılar ve işler. Hücrelerin mekanobiyolojik yönlerini araştırmak için kullanılan güncel yöntemlerden biri de Optik Tuzaklama (OT) sistemlerinin kullanımıdır. OT cihazı kullanılarak mikron mertebesindeki parçacıkların tuzaklanması ve manipüle edilmesi mümkündür. Tuzaklama ve manipülasyon süreçleri, yüksek sayısal açıklığa (NA) sahip olan bir objektif kullanılarak oluşturulan odaklanmış lazer ışını etkisiyle meydana gelen kuvvetlerin sonucu olarak oluşur. Optik cımbız sisteminin kullanıldığı bu yöntem, invaziv olmaması, yüksek hassasiyetle kontrol edilebilir olması nedeniyle, mekanobiyolojik yaklaşımlarda kullanmak için güçlü bir yöntemdir. Ayrıca OT'ler sadece mekanobiyoloji alanında değil Fizik, Biyofizik, Biyoteknoloji, Malzeme Bilimi gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında mekanobiyolojik olarak incelenen canlı yapı olarak, tüm genom dizilimi bilinen ve temin edilmesi kolay olan Saccharomyces cerevisiae (S.cerevisiae) kullanılmıştır. S.cerevisiae ile ilgili geniş bir bilgi birikimine sahip olunmasına rağmen mekanik özellikleri ile ilgili bilinenler azdır. Çalışma kapsamında, OT sistemi kullanarak S. cerevisiae'in tuzaklanmasının gerçekleştirilmesi için temel parametreler teorik olarak hesaplanmıştır. Ayrıca deneysel olarak da OT ölçüm tekniği kullanılarak S. cerevisiae tuzaklanması gözlemlenmiştir. Bu çalışma ile mekanobiyoloji alanında yapılan çalışmalara bir bakış açısı sunmak ve gelecekte bu alanda gerçekleşecek olan çalışmalara öncül bilgilerin sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mechnanobiology is an emerging field of research that investigates the physical properties of cells and how they respond to applied forces. Cells perceive and process mechanical information transmitted by the extracellular environment to make decisions. One of the current methods used to investigate the mechanobiological aspects of cells is the use of Optical Trapping (OT) systems. Using an OT device, it is possible to trap and manipulate particles at the micron level. The trapping and manipulation processes occur as a result of the forces generated by the focused laser beam generated by a high numerical aperture (NA) objective. This method, which uses an optical tweezer system, is a powerful method for mechanobiological approaches because it is non-invasive and can be controlled with high precision. In addition, OTs are used not only in the field of mechanobiology but also in fields such as Physics, Biophysics, Biotechnology, and Materials Science. In this thesis, Saccharomyces cerevisiae (S.cerevisiae), whose complete genome sequence is known and easy to obtain, was used as the living structure examined mechanobiologically. Although there is a wide knowledge about S.cerevisiae, little is known about its mechanical properties. Within the scope of the study, the basic parameters for the trapping of S. cerevisiae using the OT system were calculated theoretically. In addition, S. cerevisiae trapping was observed experimentally using the OT measurement technique. The aim of this study is to provide a perspective on the studies in the field of mechanobiology and to provide preliminary information for future studies in this field.