Evaluating biogas potentials of bioplastic degradation through anaerobic co-digestion
Anaerobik koşullarda biyoplastik bozunmasının biyogaz potansiyeli takibi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 947321
  2. Yazar: EFECAN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TÜZÜN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Biyoplastikler, doğal yollarla ya da kontrollü koşullar altında parçalanabilme özellikleri sayesinde plastik kirliliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için umut verici bir yaklaşım sunmaktadırlar. Bu çalışmada, en fazla üretimi yapılan iki biyoplastik türü olan polilaktik asit (PLA) ve polibütilen adipat tereftalat (PBAT)'ın, mezofilik koşullar altında gıda atığı ile birlikte yürütülen anaerobik çürütme sürecindeki biyogaz üretimine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. PLA içeren setler, biyogaz üretimine katkı sağlayan net karşılaştırmalı sonuçlar sunmasa da PBAT ile gerçekleştirilen deneylerde anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Özellikle, PBAT içeren sistemlerde; inokülüm/substrat=2 ile kurulan sette, kontrol grubuna göre %8,92 oranında, inokülüm/substrat=1 ile kurulan sette ise %5,00 oranında toplam biyogaz artışına katkı sağlanmıştır. Ayrıca, GC ile yapılan gaz kompozisyonu analizleri sonucunda, deneylerin sonunda PBAT içeren setlerde kümülatif biyometan üretiminin inokülüm/substrat=2 için 438,6 mL ve inokülüm/substrat=1 için 15.110,2 mL olduğu gözlemlenmiştir. Buna bağlı olarak, bu sistemlerde PBAT biyoplastiğinin biyobozunma oranları sırasıyla %0,78 ve %10,05 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Biodegradable plastics offer a promising approach to mitigating the adverse impacts of plastic pollution, as they are capable of breaking down either naturally or under controlled conditions. This study investigates the degradation of two widely used bioplastics—polylactic acid (PLA) and polybutylene adipate terephthalate (PBAT)—to assess their influence on biogas production and during anaerobic co-digestion (AD) with food waste under mesophilic conditions. Although the setups containing PLA did not yield clear, comparative results regarding its contribution to biogas production, the experiments involving PBAT produced meaningful outcomes for both inoculum to substrate ratio (ISR) that are ISR of 2:1 and 1:1 conditions. Specifically, PBAT contributed an 8.92% increase in total biogas production in the ISR of 2:1 setup and a 5.00% increase in the ISR of 1:1 setup when compared to the respective control groups. Moreover, gas composition analysis performed using gas chromatography (GC) showed that cumulative biomethane production from PBAT-containing setups reached 438.6 mL for ISR of 2:1 and 15,110.2 mL for ISR of 1:1 by the end of the experiments. Accordingly, the biodegradation rates of PBAT bioplastic in these setups were calculated as 0.78% and 10.05%, respectively.