Prevalence of Hepatitis B among pregnant women attending antenatal care clinic in İdlib Syria
Doğum öncesi bakım başvuran gebe kadınlarda hepatit B prevalansının, İdlib, Suriye
- Tez No: 947332
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. EGEMEN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Politikaları ve Küresel Sağlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Background: The study evaluated, for the first time in northwest Syria, the prevalence of hepatitis B among pregnant women attending antenatal care clinic. The study also intended to determine the risky behaviors associated with the increased odds of hepatitis B infection among this group of population. Methods: A cross-sectional study in Idlib, northwest Syria was done in Al-nour hospital for children and maternity care in Teftnaz subdistrict. Data were analyzed using descriptive statistics, and bivariate analysis to assess the prevalence of hepatitis B among pregnant women attending the clinic of antenatal care in this hospital and evaluate the risk factors associated with higher prevalence of hepatitis B among this group p value of less than 0.05 was considered significant. Results: The study identified a prevalence of hepatis B surface antigen HBsAg among pregnant women attending Antenatal care in Idlib was (0.6%). Four significant risky behaviors among pregnant women participated in the study was associated with higher hepatitis B infection, those are: total number of pregnancies, number of cesarean sections, hepatitis B infected family member and hepatitis B infected husband. Additionally, there was no significant relationship between hepatitis B infection and age group, total family members, total family income, residency in camps, level of education, job, abortions, total surgeries, cupping, blood transfusion, dental procedures, renal replacement therapy, shared tooth brush, shared sharp objects and hepatitis B vaccination status. In conclusion, the study highlights a critical issue of prevalence of hepatitis B among pregnant women in Idlib, evaluates the risk factors and emphasizes the need to a proper policy to screen pregnant women for hepatitis B, screen the family members of infected pregnant woman and the need for better infection prevention and control in hospitals providing cesarean sections. However, many limitations were described, so more studies are needed to evaluate HBV among pregnant women in different areas of northwest Syria.
Özet (Çeviri)
Arka Plan: Bu çalışma, kuzeybatı Suriye'de ilk kez antenatal bakım kliniğine gelen hamile kadınlar arasında hepatit B yaygınlığını değerlendirdi. Çalışma ayrıca, bu nüfus grubunda hepatit B enfeksiyonu riskini artıran riskli davranışları belirlemeyi amaçladı. Yöntemler: İdlib, kuzeybatı Suriye'de, Teftnaz alt bölgesindeki Al-nour çocuk ve doğum bakımı hastanesinde kesitsel bir çalışma yapıldı. Veriler, bu hastanedeki antenatal bakım kliniğine gelen hamile kadınlar arasında hepatit B yaygınlığını değerlendirmek ve bu grup arasında daha yüksek hepatit B yaygınlığıyla ilişkili risk faktörlerini değerlendirmek için tanımlayıcı istatistikler ve ikili analiz kullanılarak analiz edildi ve p değeri 0.05'ten küçük olanlar anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışma, İdlib'de antenatal bakım için kliniğe gelen hamile kadınlar arasında hepatit B yüzey antijeni HBsAg prevalansını %0,6 olarak belirledi. Çalışmaya katılan hamile kadınlar arasında dört önemli riskli davranış daha yüksek hepatit B enfeksiyonu ile ilişkilendirildi ve bunlar: toplam hamilelik sayısı, sezaryen sayısı, hepatit B bulaşmış aile üyesi ve hepatit B bulaşmış eş. Ek olarak, hepatit B enfeksiyonu ve yaş grubu, toplam aile üyesi sayısı, toplam aile geliri, kamplarda ikamet, eğitim seviyesi, iş, düşük, toplam cerrahi işlemler, kupa terapisi, kan transfüzyonu, diş işlemleri, böbrek replasman tedavisi, paylaşılan diş fırçası, paylaşılan keskin nesneler ve hepatit B aşı durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Sonuç: Çalışma, İdlib'deki hamile kadınlar arasında hepatit B yaygınlığının kritik bir sorununu vurgulamakta, risk faktörlerini değerlendirmekte ve hamile kadınların hepatit B için taranması, enfekte hamile kadının aile üyelerinin taranması ve sezaryen uygulayan hastanelerde daha iyi enfeksiyon önleme ve kontrol politikalarına duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Ancak, birçok sınırlama tanımlanmış olduğundan, kuzeybatı Suriye'nin farklı bölgelerinde hamile kadınlar arasında HBV'yi değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.