Sarkoidoz hastalarının tanı, tedavi takibi ve prognoz tayininde F-18 FDG PET/BT'nin yeri
The role of F-18 FDG PET/BT in the diagnosis, therapeutic monitoring, and prognostic assessment of sarcoidosis patients
- Tez No: 947333
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KARALEZLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş: Sarkoidoz hastalığının seyri, tutulum yeri ve yaygınlığına göre değişmekle birlikte, asemptomatik hastalıktan ölüme kadar giden geniş bir klinik spektrumda olabilir. Bu nedenle sarkoidoz tanılı olgularda hastalık yükü ve tutulum paterni önemlidir . F-18 FDG PET/BT, pulmoner-ekstrapulmoner aktif hastalıkta enflamatuvar bölgelerin değerlendirilmesinde, kronik sarkoidozda gelişen yeni enflamatuvar alevlenmeyi belirlemede, biyopsi yapılacak bölgenin belirlenmesinde ve tedavi cevabının değerlendirilmesinde de faydalı sonuçlar verir. Biz bu araştırma ile sarkoidoz hastalarında tanı,tedavi takibi ve prognoz izleminde F-18 FDG PET/BT'nin yerini ve hastaların geriye dönük klinik, laboratuvar, histopatolojik ve diğer görüntüleme bulgularının F-18 FDG PET/BT ile ilişkisini göstermeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışma kapsamında verilerine ulaşılan toplam 54 olgu, üç ayrı grupta incelendi. Birinci grubu, sarkoidoz tanısıyla tedavi almış ve tedavi öncesi ile sonrası dönemde 18F-FDG PET/BT görüntülemesi yapılan, ayrıca bu dönemlere ait eş zamanlı diğer tetkik sonuçları mevcut olan 21 olgu oluşturmaktadır. İkinci grupta, herhangi bir tedavi almamış ancak tanı sürecinde ve hastalık aktivasyonunun değerlendirilmesi amacıyla iki farklı zamanda 18F-FDG PET/BT görüntülemesi yapılmış ve her iki zamanda da eş zamanlı diğer tetkikleri bulunan 9 olgu yer almaktadır. Üçüncü grup ise, tedavi almamış ve yalnızca tanı aşamasında 18F-FDG PET/BT görüntülemesi ile birlikte eş zamanlı diğer tetkikleri mevcut olan 24 olgudan oluşmaktadır. Bu hastaların bilgilerine HICAMP sisteminden ve hastalara ait E-NABIZ sisteminden ulaşıldı. Bu olguların demografik özellikleri, semptomları,göz ve cilt gibi diğer organ tutulumları, akciğer grafisi, toraks BT/HRCT' leri, solunum fonksiyon testleri (SFT, DLCO),6 Dakika yürüme testi,biyokimya tetkikleri ve serum ACE sonuçları, tanı amacıyla biyopsi yapılan çeşitli organ ve dokular, FOB/BAL ile elde edilen sonuçlar retrospektif olarak incelendi ve bulgularının F-18 FDG PET/BT ile ilişkisi değerlendirildi. Klinisyenler tarafından hastalara yönelik verilen tedaviler ve tedavi endikasyonları sistematik olarak kaydedildi. Bu veriler bilgisayar ortamına aktarıldı. Veriler Windows için SPSS 27.0 yazılım programı kullanılarak yapıldı. Sonuçlar %95 güven aralığında değerlendirilmiş olup p0.05).Grup 1'de (n=21) medikal tedavi sonrasında, tedaviden önce yapılan ölçümlere göre mediastinal LAP(SUVmax), parankim(SUVmax), cilt(SUVmax),mediasten dışı LAP(SUVmax) değerlerinde düşüş görüldü.Bu değerlerdeki düşüşün tedavi öncesi ve sonrası değerlerinde düşüş gösteren serum ACE düzeyi ile pozitif bir ilişki gösterdiği saptandı.FDG PET-BT ölçümleri ile DLCO/VA ve 6 dakika yürüme testi arasında da negatif bir ilişki gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcoidosis presents with a wide clinical spectrum ranging from asymptomatic cases to fatal outcomes, depending on the location and extent of organ involvement. Therefore, the disease burden and pattern of organ involvement are of critical importance in patients diagnosed with sarcoidosis.F-18 FDG PET/CT provides valuable information in identifying newly developed inflammatory flares in chronic sarcoidosis, evaluating inflammatory sites in patients with negative serological findings but ongoing symptoms, assessing active pulmonary and extrapulmonary disease, guiding biopsy site selection, and evaluating treatment response. In this study, we aimed to investigate the role of F-18 FDG PET/CT in the diagnosis, treatment monitoring, and prognostic assessment of sarcoidosis patients, and to evaluate its correlation with patients' retrospective clinical, laboratory, histopathological, and other imaging findings. Materials and Methods: A total of 54 patients, whose data were accessible, were included and divided into three groups.The first group consisted of 21 patients who had received treatment for sarcoidosis and underwent F-18 FDG PET/CT imaging both before and after treatment, along with simultaneous results from other diagnostic tests during those periods. The second group included 9 patients who had not received any treatment but underwent F-18 FDG PET/CT at two different time points during diagnostic workup or to assess disease activation, with corresponding concurrent diagnostic results. The third group consisted of 24 untreated patients who underwent F-18 FDG PET/CT solely during the diagnostic stage, along with simultaneous other tests. Data for these patients were obtained from the HICAMP system and the national E-NABIZ health database. Demographic data, symptoms, extrapulmonary involvement (e.g., eyes and skin), chest radiography, thoracic CT/HRCT findings, pulmonary function tests (PFT, DLCO), six-minute walk test results, biochemical parameters, serum ACE levels, biopsy results from various organs and tissues, and results obtained via FOB/BAL were retrospectively reviewed. Treatment decisions made by clinicians and treatment regimens initiated were systematically recorded and entered into a digital database. Statistical analyses were performed using SPSS version 27.0 for Windows. Results were evaluated at a 95% confidence interval, and p0.05). In 21 patients whose FDG PET/CT and other parameters were evaluated before and after medical treatment, post-treatment measurements showed a reduction in SUVmax values of mediastinal lymph nodes, lung parenchyma, skin, and extramediastinal lymph nodes. This decrease was significantly correlated with changes in serum ACE levels before and after treatment (p=0.001). FDG PET/CT measurements also showed a negative correlation with DLCO/VA and the six-minute walk test (p=0.023 and p=0.006, respectively). Of the cases, 44.4% (n=24) were male and 55.6% (n=30) were female. The mean age was 46.94 years (±12.712), ranging from 22 to 72 years. No significant correlation was found between age groups and FDG PET/CT SUVmax values (p>0.05). However, a significant correlation was found between female sex and higher mediastinal lymph node SUVmax values (p=0.016). No significant relationship was observed between respiratory symptoms and SUVmax values of mediastinal lymph nodes or pulmonary parenchyma (p>0.05). A positive correlation was found between serum ALP levels and bone SUVmax values on FDG PET/CT (p=0.025), as well as between DLCO/VA and extramediastinal lymph node and bone SUVmax values (p=0.019 and p=0.007, respectively).