Karayolları alttemel ve temel tabakalarının abaqus programı ile modellemesi
Modeling of highway subbase and base layers using abaqus software
  1. Tez No: 947353
  2. Yazar: SEFADE BESTE ÇARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, karayolu üstyapısında yer alan alt temel ve temel tabakalarının mekanik davranışı, sonlu elemanlar yöntemi (FEM) kullanılarak ABAQUS yazılımı aracılığıyla modellenmiştir. Altyapı sistemlerinde en kritik rolü üstlenen bu tabakaların rijitlik, deformasyon ve gerilme yayılımı gibi özellikleri; malzeme türü, yükleme durumu ve tabaka kalınlığı gibi parametrelere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda, ABAQUS ortamında oluşturulan çok katmanlı yol kesiti üzerine eksenel yüklemeler uygulanarak gerilme dağılımları analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, alt temel ve temel tabakalarının rijitlik farklarının üstyapı performansına olan etkileri açıkça ortaya konmuş; bu modelleme yaklaşımının mühendislik tasarımlarında nasıl kullanılabileceğine dair öneriler geliştirilmiştir. Tez aynı zamanda ABAQUS'un yol mühendisliğinde sunduğu avantajları ve karşılaşılan zorlukları da tartışarak, gelecekte yapılacak parametrik analizler için sağlam bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical behavior of subbase and base layers in flexible highway pavements was modeled using the Finite Element Method (FEM) through the ABAQUS software. These layers, which play a critical role in load distribution and structural integrity, exhibit different stiffness and deformation characteristics depending on material type, loading conditions, and layer thickness an axisymmetric multilayer pavement model was created in ABAQUS, and stress distributions under vertical loads were analyzed. The numerical results were validated by comparing them with theoretical Boussinesq solutions. The results showed that variations in stiffness between layers significantly affect pavement performance. This modeling approach demonstrates how ABAQUS can be effectively used in road engineering design. The study also discusses the advantages and limitations of ABAQUS and provides a foundation for future parametric analyses under different loading and environmental conditions.