Diş beyazlatma uygulamasının Z kuşağındaki genç bireylerin ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi ve psikososyal durumları üzerine etkisinin incelenmesi
An evaluation of the impact of teeth whitening on oral health-related quality of life and psychosocial status of generation Z young adults
- Tez No: 947354
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KÖSEM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tedavi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, diş beyazlatma uygulamasının Z Kuşağı bireylerinin hasta memnuniyeti ve psikososyal durumu üzerindeki etkisini değerlendirmek ve bireylerin ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesini incelemektir. Bu kesitsel tanımlayıcı çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde 3-6 hafta önce diş beyazlatma uygulaması yaptırmış, yaş ortalaması 23,30 ± 1,95 olan 43 Z Kuşağı birey (33 kadın, 10 erkek) dahil edilmiştir. Beyazlatma uygulaması sonrası katılımcıların dental estetikle ilişkili psikososyal durumları PIDAQ anketi ile, ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kaliteleri OHIP-14 ölçeği ile demografik bilgileri, estetik algıları ve beyazlatma işlemine yönelik memnuniyet düzeyleri araştırmacılar tarafından geliştirilen bir anket aracılığıyla değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics for Windows 21 (SPSS 21) programı ile yapılmıştır. Verilerin normal dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş; uygun durumlarda bağımlı gruplarda Student t-testi ve Wilcoxon testi, kategorik değişkenler için ise McNemar ve McNemar-Bowker testleri uygulanmıştır. p < 0,05 değeri istatistiksel anlamlılık düzeyi olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın bulguları, diş beyazlatma uygulamasının estetik algı ve psikososyal durum üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar, diş beyazlatma uygulamasının özgüven, iş yaşamı, sosyal yaşam, özel yaşam ve ruh hali gibi çeşitli alanlarda olumlu değişimler oluşturduğunu belirtmişlerdir. Özellikle gülüş ve özgüven algısında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış gözlemlenmiştir (p=0,000).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the impact of teeth whitening procedures on patient satisfaction and psychosocial status among Generation Z individuals, as well as to assess their oral health-related quality of life. This cross-sectional descriptive study included 43 Generation Z individuals (33 females, 10 males; mean age: 23.30 ± 1.95) who had undergone teeth whitening treatment at the Faculty of Dentistry, Hacettepe University, within the previous 3 to 6 weeks. Following the whitening procedure, participants' psychosocial status related to dental aesthetics was assessed using the PIDAQ questionnaire, and their oral health-related quality of life was measured using the OHIP-14 questionnaire. Demographic information, aesthetic perceptions, and satisfaction with the whitening procedure were evaluated through a researcher-developed questionnaire. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics for Windows version 21. The normality of data distribution was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test. Depending on the data characteristics, paired student t-tests and Wilcoxon tests were used for numerical variables, while McNemar and McNemar-Bowker tests were applied for categorical variables. p< 0.05 was considered statistically significant. The findings revealed that the teeth whitening procedure positively influenced both aesthetic perception and psychosocial well-being. Participants reported improvements in confidence, professional life, social interactions, personal life, and emotional state following the procedure. In particular, statistically significant increases were observed in self-confidence and smile perception (p=0.000).