Sınıf I restorasyonlarda konvansiyonel kondanse edilebilir kompozit ile enjekte edilebilir kompozitin klinik olarak karşılaştırılması
Clinical evaluation of conventional condansable composite and injectable composite in class I restorations
- Tez No: 947352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ATALAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tedavi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu in vivo çalışmanın amacı, Sınıf 1 kavitelerde konvansiyonel kondanse edilebilir kompozit rezin ile enjekte edilebilir kompozit rezinin 12 aylık klinik performansını modifiye USPHS kriterlerine göre değerlendirip karşılaştırmaktadır. Çalışmaya 34 gönüllü birey ve toplamda 72 diş dahil edildi. Her bireyde benzer özelliklere sahip en az iki adet Sınıf I kavite preparasyonu yapıldı. Bu dişlerden biri konvansiyonel kondanse edilebilir kompozit rezin olan Filtek Z250 Universal Restoratif (3M ESPE, Minnesota, ABD) ile, diğeri ise enjekte edilebilir kompozit rezin olan G-aenial Universal Injectable (GC Corp., Tokyo, Japonya) ile restore edildi ve tüm restorasyonlar tek bir hekim tarafından uygulandı. Tüm restorasyonlarda, selektif mine pürüzlendirme tekniği ve G2-Bond Universal (GC Corp, Tokyo, Japonya) adeziv sistemi kullanıldı. Kullanılan tüm materyaller üretici firmanın talimatları doğrultusunda uygulandı. Klinik değerlendirmeler, başlangıçta (1 hafta), 6. ayda ve 12. ayda olmak üzere üç farklı zaman diliminde Modifiye USPHS kriterlerine göre kalibre iki farklı araştırmacı tarafından yapıldı. Çalışmanın istatistiksel analizi Statistical Package for Social Sciences (SPSS for Windows, Versiyon 23.0, IBM, NY) programı, Pearson Ki-kare ve Cochran Q testi kullanılarak yapıldı. Elde edilen bulgulara göre, incelenen tüm kriterler bakımından gruplar arasında herhangi bir değerlendirme zamanında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). Her iki materyal de, Modifiye USPHS kriterleri açısından 12 ay süresince klinik olarak başarılı performans gösterdi. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, enjekte edilebilir bir kompozit rezin olan G-aenial Universal Injectable, Sınıf I restorasyonlarda konvansiyonel kondanse edilebilir kompozitlere alternatif olarak güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vivo study was to clinically evaluate and compare the 12-month performance of a conventional condansable composite resin and an injectable composite resin in Class I cavities using the modified USPHS criteria. A total of 72 teeth from 34 volunteer participants were included in the study. In each participant, at least two Class I cavity preparations with similar characteristics were restored by a single clinician. One tooth was restored using a conventional condansable composite resin (Filtek Z250 Universal Restorative, 3M ESPE, Minnesota, USA), while the other was restored with an injectable composite resin (G-aenial Universal Injectable, GC Corp., Tokyo, Japan). All restorations were performed following the manufacturers' instructions using the selective enamel etching technique and a universal adhesive (G2-Bond Universal, GC Corp., Tokyo, Japan). Clinical evaluations were conducted at three time points—baseline (1 week), 6 months, and 12 months by two calibrated investigators, using the modified USPHS criteria. Statistical analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS for Windows, Version 23.0; IBM, NY) with Pearson's chi-square and Cochran's Q tests. According to the obtained findings, no statistically significant differences were found between the groups at any evaluation time point with respect to the examined criteria (p> 0.05). Both materials exhibited clinically acceptable performance throughout the 12-month evaluation period according to the modified USPHS criteria. Based on the results of this study, the injectable composite resin G-aenial Universal Injectable can be considered as a reliable alternative to conventional condansable composites for Class I restorations.