Dynamic pricing based on demand response using machine learning
Makine öğrenenimi kullanılarak talep cevabına dayalı dinamik fiyatlandırma
  1. Tez No: 947357
  2. Yazar: AHMED N A ISMAIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA BAYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada amaç, dinamik fiyatlandırma için derin öğrenme yaklaşımını kullanarak arz tarafı yönetim sisteminin performansını veri belirsizliği karşısında incelenmesidir. Pekiştirme aracı olarak aktör-eleştirmen aracı yöntemini kullanılarak, hem enerji talebi hem de fiyatlara ilişkin yüksek düzeyde tahmine dayalı veriler elde edilerek, enerji tüketimi kalıplarının ve fiyat dalgalanmalarının kapsamlı bir şekilde anlaşılması kolaylaştırıldı. Önerilen takviye öğrenmeye dayalı dinamik fiyatlandırma yaklaşımı, iki tahmin senaryosu aracılığıyla değerlendirilmiştir: gerçek ve öngörülen talebin karşılaştırılması ve gerçek ve öngörülen fiyatların karşılaştırılması. İlk olarak, temel tahminler için uzun kısa süreli hafıza (LSTM) modeli kullanıldı. Daha sonra tahminleri iyileştirmek için derin RL modeli uygulandı ve dikkate değer iyileştirmeler sağlandı. Derin RL modelinin 30 dakikalık aralıklarla fiyat tahminlerinde %99'luk kayda değer bir doğruluk oranına ulaşması dikkat çekicidir. Bulgular, önerilen modelin hem talebi hem de fiyatı doğru bir şekilde tahmin etmedeki etkinliğini ve dolayısıyla enerji yönetimi amaçlarına uygunluğunu kesin olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the performance of a supply-side management system under data uncertainty, employing a deep reinforcement learning approach for dynamic pricing. The Actor-Critic method was adopted to generate predictive insights into energy demand and pricing. The proposed Reinforcement Learning-Based Dynamic Pricing Approach was evaluated across two scenarios: predicting demand and forecasting prices. Initially, a Long Short-Term Memory (LSTM) model was used for baseline predictions, which were further improved using the deep reinforcement learning model