Rehber plak kullanımı ile dijital interokluzal kapanış kaydının değerlendirilmesi
Evaluation of digital interocclusal occlusion recording with the use of guide plate
- Tez No: 947358
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE CANAN HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dijital interokluzal kayıt için çeneler arası ilişki stabilize edilir kapanış kaydı alınır. Ağız içi tarayıcılar ile sentrik ilişki kaydı sırasında, rehber plakların kullanımının kapanış kaydına etkisini değerlendiren yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile rehber plakların sayısı ve konumunun dijital interokluzal kayıtlara etkisi, elde edilen interark ilişkilerine göre alan ölçümleri yapılarak değerlendirildi. Çalışmaya doğal dentisyonda dental Sınıf 1 ilişkisine sahip 20 gönüllü dahil edildi. Gönüllülerin alt ve üst santral dişleri arasındaki örtüş miktarını dikkate alarak, bu bölgede anterior rehber plak (jig) hazırlandı ve dikey boyut 3mm yükseltildi. Anterior plak ağızda iken 1.molar dişlerin okluzal yüzeylerinde yer alacak posterior rehber plaklar hazırlandı. Ağız içi tarayıcı ile alt ve üst diş arklarının kaydı alındı ve 8 farklı koşulda kullanılmak üzere kopyalandı. Rehber plakların konum ve sayısına göre farklılık gösteren koşullarda (Koşul A: anterior plak, Koşul P1: sağ posterior plak, Koşul AP1: anterior ve sağ posterior plak, Koşul AP1P2: anterior, sağ ve sol posterior plak) yazılımdaki düzenleme sekmesi açık ve kapalı olarak interokluzal kayıtlar alındı. Çeneler arasındaki kapanış ilişkisi, çiğneme yüzeylerinde yazılım programı tarafından oluşturulan renk kodlu interokluzal mesafe haritası kullanılarak değerlendirildi. Renk haritasında (santral, molar ve tüm dişler bölgesinde) alanlar ölçüldü ve farklı koşullara ait alan ölçümleri karşılaştırıldı. Santral diş bölgesinde yapılan ölçümlerde koşullar arasında anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
For digital interocclusal recording, the intermaxillary relationship is stabilized and maintained. There are not enough studies evaluating the effect of guide plates on the occlusion record during centric relationship recording with IOS. In this study, the effect of the number and position of guide plates on digital interocclusal records and area measurements according to the obtained interarch relationships were evaluated. 20 volunteers with dental Class 1 relationship in natural dentition were included in the study. Considering the overbite between the lower and upper central teeth of the volunteers, an anterior guide plate (jig) was placed in this region and the vertical dimension was increased by 3 mm. While the anterior plate was in the mouth, posterior plates were prepared to be placed on the occlusal surfaces of the first molar teeth. The records of the lower and upper dental arches were taken with the intraoral scanner and copied to be used in 8 different conditions. Interocclusal records were taken using the“adjust for contacts”option in the software, under open and closed conditions that varied depending on the position and number of guide plates (Condition A: anterior plate; Condition P1: right posterior plate; Condition AP1: anterior and right posterior plate; Condition AP1P2: anterior, right, and left posterior plates).The occlusal relationship between the jaws was evaluated using the color-coded interocclusal distance map created by the software program on the chewing surfaces. Areas were measured in the color maps (central, molar and all teeth regions) and measurements of different conditions were compared. No significant difference was observed between the conditions in the measurements made in the central tooth region.