İnteraktif filmlerde ürün yerleştirme uygulamaları: Netflix örneği
Product placement applications in interactive movies: The case of Netflix
- Tez No: 947359
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KARLIDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışma, dijital yayın platformlarıyla popülerleşen interaktif filmlerdeki ürün yerleştirme uygulamalarını konu almakta ve konuya kültürel ekonomi politik yaklaşımın perspektiften bakmaktadır. Araştırmanın temel amacı, interaktif filmlerin yeni birer reklam mecrası olarak nasıl işlediğini ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, konuya ilişkin temel kavramlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde Netflix, üretim, dağıtım ve reklam politikaları bağlamında ele alınmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise interaktif filmlerin birer reklam mecrası olarak nasıl işlediği sorusuna Netflix'in orijinal interaktif içeriklerinden Black Mirror: Bandersnatch ve Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy Rahip'e Karşı filmleri incelenerek yanıt aranmaktadır. Araştırmada ilk olarak, interaktif filmlerin reklam mecrası olarak nasıl kullanıldığını ortaya çıkarmak amacıyla filmler içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir. Ardından interaktif yapının ve ürün yerleştirmelerin interaktif bir metinde nasıl uygulandığının daha detaylı incelenmesi amacıyla filmler, glosematik kuram bağlamında çözümlenmiştir. Son olarak, izleyicilerin, yoğun düzeyde ürün yerleştirme içeren interaktif filmleri neden ve nasıl tükettiklerini anlamak ve interaktif filmlerdeki ürün yerleştirme uygulamaları konusunda bir farkındalık geliştirip geliştirmediklerini tespit etmek amacıyla konu izleyici boyutu üzerinden, görüşme tekniğiyle toplanan veriler aracılığıyla araştırılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulardan bazıları şunlardır: Filmlerin çok sayıda ürün yerleştirme içermektedir, ürün yerleştirmede aktif stratejinin daha çok kullanılmıştır; interaktif anlatının ürün yerleştirme sıklığını etkilemektedir, interaktif metinler izleyicilerin içeriği daha uzun süre tüketmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır; izleyiciler seçimlerinin fark yaratmadığını ve kontrolün kendilerinde olmadığını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines product placement practices in interactive movies that have become popular via SVOD platforms and approaches the subject from the perspective of cultural political economy. The main aim of the research is to reveal how interactive movies function as new advertising media. The first chapter of the study explains the basic concepts related to the subject. The second chapter discusses Netflix in the context of production, distribution and advertising policies. The third chapter of the study seeks to answer the question of how interactive movies function as advertising media by examining Netflix's original interactive contents Black Mirror: Bandersnatch and Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Priest. In the research, firstly, the movies were examined using the content analysis technique in order to reveal how interactive movies are used as advertising media. Then, in order to examine in more detail how interactive structure works and how product placements are implemented in interactive texts, the movies were analyzed in the context of glosematic theory. Finally, in order to understand why and how viewers consume interactive movies that contain intensive product placement practices and to determine whether they have developed an awareness of product placement practices in interactive movies, the subject was analyzed through the data collected through the interview technique in terms of viewer experience. Some of the findings of the research are as follows: Interactive movies contain a lot of product placement, active strategy is used more in product placement; interactive narrative affects the frequency of product placement; interactive texts are designed to keep viewers consuming the content for a longer period of time; viewers think that their choices do not make a difference and that they are not in control.