Kardiyorenal sendromda ultrafiltrasyon ve diüretik tedavisinin hastaneye yatış, mortalite ve maliyet üzerine etkisi
Effects of ultrafiltration and diuretic therapy on hospitalization, mortality and cost in cardiorenal syndrome
  1. Tez No: 947360
  2. Yazar: MEHMETCAN UMUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖK OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kardiyorenal sendrom nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda intravenöz (IV) diüretik ve ultrafiltrasyon (UF) tedavilerinin kısa ve uzun vadede, klinik parametreler, hastanede yatış süresi ve sayısı, acil servis başvuru sıklığı, diyaliz ihtiyacı, mortalite ve maliyet üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Eylül 2023 - Ocak 2025 tarihleri arasında kardiyorenal sendrom tanısıyla kliniğimize yatırılan, IV diüretik ve/veya UF tedavisi uygulanan 300 hasta taranmış, belirlenen kriterlere uyan 113 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Dahil edilme kriterleri: 18 yaş üstü, ejeksiyon fraksiyonu (EF) %55'in altında olan kalp yetmezliği tanısı; gebelik, emzirme ve evre 5 kronik böbrek hastalığının bulunmamasıdır. Veriler retrospektif olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların 58'i UF grubuna, 55'i IV diüretik grubuna randomize edilmiştir. Çalışmamızda, tedavi sürecinde elenen hastalar sonrası analiz, 96. saat sonunda 54 UF, 51 IV hasta üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ortalama yaş 73,4±10,4 yıl olup, hastaların %51'i erkekti. Gruplar arasında demografik ve klinik özellikler ile başlangıç laboratuvar parametreleri açısından anlamlı fark izlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the short- and long-term effects of intravenous (IV) diuretic and ultrafiltration (UF) therapies were compared in patients hospitalized with cardiorenal syndrome, focusing on clinical parameters, length and frequency of hospitalization, emergency department visit rates, dialysis requirement, mortality, and cost. Materials and Methods: Between September 2023 and January 2025, a total of 300 patients diagnosed with cardiorenal syndrome and treated with IV diuretics and/or UF were screened. Among them, 113 patients meeting the inclusion criteria were enrolled in the study. Inclusion criteria were: age above 18 years, heart failure with an ejection fraction (EF) below 55%, and absence of pregnancy, breastfeeding, or stage 5 chronic kidney disease. Data were analyzed retrospectively. Results: Of the enrolled patients, 58 were randomized to the UF group and 55 to the IV diuretic group. After exclusions during the treatment process, analysis at the 96th hour was conducted with 54 patients in the UF group and 51 in the IV group. The mean age was 73.4 ± 10.4 years, and 51% of patients were male. No statistically significant differences were observed between the groups in terms of demographic characteristics, clinical status, and baseline laboratory parameters (p>0.05).