Frontotemporal Demans tanılı hastalarda vasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 947384
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET MURAT MELEK, DR. LEYLİ CAN AYNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Çoğunlukla erken yaşlarda başlayan bir bunama ile karakterize Frontotemporal Demans, toplumda iş gücü kaybı ve bakım verenler için ağır bir yük getirmektedir. Henüz kanıtlanmış küratif veya hastalığı yavaşlattığı gösterilmiş bir tedavisi olmayan bu hastalıkta aile öyküsü ve genetik risk faktörü olarak suçlanmakta, ancak incelenen hastaların %60'ında genetik zemin bulunamamıştır. Multifaktöriyel bir etiyolojiye sahip olduğu düşünülen bu hastalıkta vasküler risk faktörlerini incelenmesi, gelecekte bu hastalığın insidansını düşürmek için önemli veriler sağlamaktadır. Yöntem: Çalışmaya Etlik Şehir Hastanesi Demans Polikliniği'nde Rascovsky'nin ve Gorno-Tempini'nin kriter ölçütlerine göre klinik, nöropsikolojik değerlendirme ve görüntüleme bulguları ile tanı almış 55 Frontotemporal Demans hastası ve bunlara yakın yaş ve cinsiyet oranlarından seçilen bilişsel açıdan normal 59 kontrol grubu birey seçildi. Seçilen bireylerin tıbbi özgeçmiş, boy, vücut ağırlığı ve beden kütle indeksleri, laboratuvar bulguları ve karotis ve vertebral Doppler ultrasonografi bulguları kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Hastaların beyinde kronik iskemi yükünü değerlendirmek üzere MR görüntülemesinde Fazekas evrelemesi ile öngörülen risk faktörlerinin etkisi incelendi. Bu sonuçlar ile Frontotemporal Demans hastalarının PET/CT görüntülemesinde hipometabolizma alanları ile demografik veriler, vasküler risk faktörleri, laboratuvar incelemeleri, görüntüleme bulguları ve bilişsel fonksiyon testlerine yansıması arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Frontotemporal Dementia, which is characterized by a dementia that usually begins at an early age, causes loss of labor in society and a heavy burden for caregivers. Family history and genetics are blamed as risk factors for this disease, which has no proven curative or disease-slowing treatment yet, but no genetic basis was found in 60% of the patients examined. In this disease, which is thought to have a multifactorial etiology, examining vascular risk factors provides important data to reduce the incidence of this disease in the future. Method: Fifty-five patients with frontotemporal dementia diagnosed at the Dementia Clinic of Etlik City Hospital based on clinical, neuropsychological, and imaging findings, according to Rascovsky and Gorno-Tempini criteria, and 59 cognitively normal controls of similar age and sex were selected for the study. The selected individuals were compared with those of the control group in terms of medical history, height, body weight, body mass index, laboratory findings, and carotid and vertebral Doppler ultrasonography. The effects of risk factors predicted by Fazekas staging on MRI were examined to assess the burden of chronic cerebral ischemia. These results were used to evaluate the relationship between areas of hypometabolism on PET/CT imaging in frontotemporal dementia patients and their reflection on demographic data, vascular risk factors, laboratory investigations, imaging findings, and cognitive function tests. Results: In our Frontotemporal Dementia patient group, Body weight (71,35±14,89 vs.