Alkol bağımlılığında nöroradyolojik ve elektrofizyolojik yöntemlerle elde edilen bulguların cloninger kişilik tiplemesine göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 33145
  2. Yazar: ASLI ÇEPİK (KURUOĞLU)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHNUR ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada alkol bağımlılığında bir komplikasyon olarak kabul edilen beyin hasarının SPECT (single photon emission tomography), kraniyal CT (kompütarize tomografi), ile EP (uyarılmış potansiyeller) çalışmalarından BAEP (beyinsapı işitsel uyarılmış potansiyel) ve SEP (median somatosensoriyel uyarılmış potansiyel) ile araştırılması ve sonuçların Cloninger kişilik tiplemesi ile ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Mayıs 1993-Mayıs 1994 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Alkol Kliniğinde yatarak tedavi gören 40 hasta ile kontrol grubu olarak sağlıklı gönüllülerden oluşan 10 denek araştırmaya alınmıştır. Hastaların yatışlarının onuncu gününde yapılan tetkiklerinde SPECT ile %87.5 oranında kanlanma azlığı saptanırken, CT ile gösterilen atrofi %40, BAEP anormalliği ise %17.5 oranındadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We studied the scope of brain damage caused by chronic alcohol consumption by performing noninvasive studies such as single photon emission tomography (SPECT), cranial computerized tomography (CT) and brainstem auditory (BAEP) and median somatosensory (SEP) evoked potential testing, correlating the results with Cloninger personality typology. Forty inpatients of the Alcohol Clinic of the Gazi University Faculty of Medicine and 10 healthy volunteers participated in the study. All patients underwent radiological and neurophysiological examinations after 10 days of abstinence from alcohol, at which time they also filled a questionnaire including Cloninger personality typology and sociodemographic data. SPECT showed hypoperfusion in 87.5% of the tested patients in contrast to CT, which revealed significant brain atrophy in 40%. BAEPs were abnormal in 17.5% of the patients.