Katarakt cerrahisi olacak hastalara uygulanan müzik girişiminin fizyolojik parametreler, ağrı ve kaygı düzeyi üzerine etkisi
The effect of music intervention applied to patients undergoing cataract surgery on physiological parameters, pain and anxiety level
- Tez No: 947401
- Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL ÇAVDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göz Hastalıkları, Hemşirelik, Eye Diseases, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Katarakt“Dünya Sağlık Örgütünün”yayınladığı“Dünya Görme Raporuna”göre körlüğün en önemli sebeplerinden biridir. Nüfusun yaşlanması ve artmış yaşam beklentileri nedeniyle katarakt ameliyatlarının sayısı gittikçe artmaktadır. Kataraktın günümüzde tek çözümü cerrahidir. Bu araştırma, katarakt cerrahisi olacak hastalara uygulanan müzik girişiminin fizyolojik parametreler, ağrı ve kaygı üzerine etkisini belirlemek için randomize kontrollü deneysel araştırma deseninde gerçekleştirildi. Örneklem grubunu güç analizleri sonucunda belirlenmiş olan araştırmaya katılmaya gönüllü 60 hasta oluşturdu. Girişim grubuna ameliyat öncesi, ameliyat sırasında müzik dinletilmiş olup kontrol grubuna rutin klinik uygulama yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Bireysel Özellikler Anketi”,“Görsel Kıyaslama”ve“Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği”“Yaşam Bulguları Takip Formu”kullanıldı. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesinde SPSS programı kullanıldı. Her iki grubun yaşam bulguları karşılaştırıldığında sadece ameliyat sonrası solunum sayısında fark bulundu. Grupların ameliyat sonrası durumluk kaygı düzeyleri, ağrı düzeyleri arasında fark görüldü. Sonuç olarak, katarakt cerrahisi olacak hastalarda müzik uygulamaları hastalarda ağrı, kaygı ve fizyolojik parametreler üzerinde anlamlı düzeyde etkilidir. Bu nedenle katarakt cerrahisi olan hastalarda müzik uygulaması hemşireler tarafından güvenle uygulanabilir
Özet (Çeviri)
Cataract is one of the leading causes of blindness, according to the“World Vision Report”published by the World Health Organization. Due to the aging population and increasing life expectancy, the number of cataract surgeries is steadily rising. Currently, surgery is the only solution for cataracts. The aim of this research was to to determine the effectiviness of music intervention applied to patients undergoing cataract surgery on physiological parameters, pain, and anxiety. This study was conducted as a randomized controlled experimental design. The sample group included 60 patients who voluntarily participated in the study, determined through power analysis. The intervention listened to music before and during the surgery, while the control underwent routine clinical practices. The data collection tools included the“Individual Characteristics Questionnary,”“Visual Analogue andState-Trait Anxiety Scale,”and“Vital Signs Monitoring Questionary.”When comparing the vital signs of groups, difference was found in the respiratory rate after surgery., There was a significant difference in the levels of state anxiety and pain between the groups after surgery. In conclusion, music intervention has effect on pain, anxiety, and physiological parameters in patients undergoing cataract surgery. Therefore, music therapy can be safely applied by nurses.