Katarakt cerrahisi sırasında müzik dinletisi ve stres topu uygulamasının ağrı, anksiyete ve fizyolojik parametreler üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of music listening and stress ball application on pain, anxiety, and physiological parameters during cataract surgery
  1. Tez No: 948914
  2. Yazar: FATMANUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, katarakt cerrahisi sırasında müzik dinletisi ve stres topu uygulamasının ağrı, anksiyete ve fizyolojik parametreler üzerine etkisinin karşılaştırılmasıdır. Araştırma, Ekim 2023- Şubat 2024 tarihleri arasında 75 hasta ile randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Hastalar, müzik dinletisi grubu (n=25) , stres topu grubu (n=25) ve kontrol grubu (n=25) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Müzik dinletisi grubunda ameliyat süresince müzik dinletisi yapılmış, stres topu grubundaki hastalara stres topu verilmiştir. Kontrol grubunda ise rutin uygulamalar dışında herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Hastaların tanıtıcı ve klinik özellikleri, fizyolojik parametreleri, VAS ağrı-anksiyete puanları, durumluk ve sürekli anksiyete puanları değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde parametrik yöntemler kullanılmıştır. Grupların karşılaştırılmasında Tek Yönlü (One way) Anova Testi, Scheffe testi, tekrarlı ölçümler için anova testi ve tamamlayıcı bonferroni testi kullanılmıştır. Her üç grubunda sosyodemografik ve klinik özellikler yönünden benzer olduğu belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of music listening and stress ball application on pain, anxiety, and physiological parameters during cataract surgery. The study was conducted as a randomized controlled trial with 75 patients between October 2023 and February 2024. Patients were divided into three groups: the music listening group (n=25), the stress ball group (n=25), and the control group (n=25). During the surgery, music was played for the music listening group, and patients in the stress ball group were given a stress ball. No intervention was applied to the control group other than routine procedures. Patients' demographic and clinical characteristics, physiological parameters, Visual Analog Scale (VAS) pain-anxiety scores, and state and trait anxiety scores were evaluated. Parametric methods were used for data analysis. One-way ANOVA, Scheffé test, repeated measures ANOVA, and Bonferroni correction were used to compare the groups. It was determined that the three groups were similar in terms of sociodemographic and clinical characteristics (p>0.05).