Alt batın cerrahisi ve ürogenital cerrahi için genel anestezi ve rejyonal anestezi uygulanan çocuklarda ultrasonografi ile Vena Kava Inferior (VCI) Kollapsibilite İndeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of Vena Cava Inferior Collapsibility Index with ultrasonography in children undergoing general anesthesia and regional anesthesia for lower abdominal and urogenital surgery
  1. Tez No: 947426
  2. Yazar: ELİF SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pediatrik grupta alt batın cerrahisi ve ürogenital cerrahiler sıklıkla uygulanmaktadır. Anestezi yöntemi olarak genel ve/ veya rejyonel anestezi tercih edilmektedir. Operasyon öncesi ASA kılavuzuna uygun olacak şekilde hastalara açlık verilmesi, anestezi indüksiyonu ve rejyonal anestezinin sempatik blok etkisi hemodinamik parametreleri etkilemektedir. Araştırmamızda 1-8 yaş arası çocuklarda intraoperatif VCI kollapsibilite, distensibilite, maksimum ve minimum çaplarını değerlendirildi. Ölçümler supin pozisyonda subksifoid pencereden M mod kullanarak yapıldı. VCI uzun eksen boyunca görüntülenip, hepatik damarların birleşim yerinin proksimalinde ölçümler alındı. Daha geniş ve derin dokulara ulaşabilmek için düşük frekanslı (3.5-5 MHz) konveks (curvilinear) prob tercih edildi. Kalp atım hızı, VCI maksimum ve minimum çapları ölçülüp VCI kollapsibilite ve distensibilite indeksleri hesaplandı. Uygulanan anestezi yönteminin ortaya çıkardığı sempatik bloğun/intravasküler yatağın doluluğunun VCI kollapsibilite, distensibilite, maksimum ve minimum çapları üzerine etkisi zamana bağlı olarak değerlendirildi. Çalışmaya kaudal yapılan (Grup I) 50, kaudal yapılmayan (Grup II) 50 olmak üzere toplam 100 hasta dahil edildi. Grup I'in %90,0'ı ASA I, %10,0'ı ASA II, Grup II'nin ise %98,0'ı ASA I, %2,0'ı ASA II olup, istatistiksel olarak karşılaştırıldığında grupların ASA verileri arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,102) Grup I hasta grubunda indüksiyon sonrasında ölçülen VCI maksimum çapı 20. dk.'da ölçülen çaptan anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0,006). Grup II'de indüksiyon sonrasında ölçülen VCI maksimum değerleri 20. dk.'da ölçülen değerle benzerdi (p=0,292). Grup I'in indüksiyon sonrasında ölçülen VCI minimum çapı 20. dk.'da ölçülen çaptan anlamlı ve daha düşüktü (p=0,004). Grup II'nin indüksiyon sonrasında ölçülen VCI minimum değerleri 20. dk.'da ölçülen değerle benzerdi (p=0,058). İndüksiyon sonrası Grup II'nin distensibilite indeksi ortalama değeri ile (55,78±25,37) Grup I'in ortalama değeri (52,24±29,17) benzerdi (p=0,535). 20. dk.'da da elde edilen distensibilite değerlerinde de Grup II'nin ortalama değerleri (53,12±25,08) ile Grup I'in ortalama değerleri (45,79±22,79) arasında anlamlı farklılık görülmedi (p=0,141). Grup I ve Grup II'nin indüksiyon sonrasında ölçülen distensibilite indeksi 20. dk.'daki ölçümle benzerdi (sırasıyla p=0,077; p=0,483). İndüksiyon sonrası Grup II'nin VCİ kollapsibilite indeksi (37,62±13,51) Grup I'e (32,15±11,76) kıyasla anlamlı derecede yüksek saptandı (p=0,033). Grup I ve Grup II hasta grubunda indüksiyon sonrasında ölçülen kollapsibilite indeksi 20. dakikadaki ölçümle benzerdi (sırasıyla p=0,127; p=0,137). KAH açısından iki grup arasında indüksiyon sonrasında anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,402). Benzer şekilde, 20. dakikadaki KAH değerleri de gruplar arasında istatistiksel olarak farklı değildi (p=0,986). Her iki grupta indüksiyon sonrasında ölçülen KAHdeğerleri 20.
Özet (Çeviri)
Lower abdominal surgery and urogenital surgeries are frequently performed in the pediatric group. General and/or regional anesthesia is preferred as anesthesia method. Fasting patients in accordance with ASA guidelines before the operation, anesthesia induction and sympathetic block effect of regional anesthesia affect hemodynamic parameters. In our study, intraoperative VCI collapsibility, distensibility, maximum and minimum diameters were evaluated in children aged 1-8 years. Measurements were made using M mode from the subxiphoid window in the supine position. VCI was viewed along the long axis and measurements were taken proximal to the junction of the hepatic veins. A low frequency (3.5-5 MHz) convex (curvilinear) probe was preferred to reach wider and deeper tissues. Heart rate, VCI maximum and minimum diameters were measured and VCI collapsibility and distensibility indices were calculated. The effect of sympathetic block/intravascular bed fullness caused by the applied anesthesia method on VCI collapsibility, distensibility, maximum and minimum diameters was evaluated depending on time. A total of 100 patients were included in the study, 50 of whom were caudally operated (Group I) and 50 of whom were not caudally operated (Group II). In Group I, 90.0% was ASA I, 10.0% was ASA II, and in Group II, 98.0% was ASA I, 2.0% was ASA II. When statistically compared, no significant difference was found between the ASA data of the groups (p=0.102). In Group I patient group, the maximum VCI diameter measured after induction was significantly lower than the diameter measured at the 20th min (p=0.006). In Group II, the maximum VCI values measured after induction were similar to the value measured at the 20th min (p=0.292). The minimum VCI diameter measured after induction in Group I was significantly and lower than the diameter measured at the 20th min (p=0.004). The minimum VCI values measured after induction in Group II were similar to the value measured at the 20th min (p=0.058). After induction, the mean distensibility index value of Group II (55.78±25.37) was similar to the mean value of Group I (52.24±29.17) (p=0.535). In the distensibility values obtained at the 20th min, no significant difference was observed between the mean values of Group II (53.12±25.08) and the mean values of Group I (45.79±22.79) (p=0.141). The distensibility indexes of Group I and Group II measured after induction were similar to the measurement at the 20th min (p=0.077; p=0.483, respectively). After induction, the VCI collapsibility index of Group II (37.62±13.51) was significantly higher than that of Group I (32.15±11.76) (p=0.033). The collapsibility index measured after induction in Group I and Group II patient groups was similar to the measurement at the 20th minute (p=0.127; p=0.137, respectively). No significant difference was found between the two groups in terms of HR after induction (p=0.402). Similarly, the HR values at the 20th minute were not statistically different between the groups (p=0.986).