Refah göçünün dağlık yerleşmelerin yeni mekân organizasyonu üzerine etkileri: Mersin (Çamlıyayla) ve Adana (Meydan Yaylası)
The effects of amenity migration on the new space organization of the mountain settlements: Mersin (Çamlıyayla) and Adana (Meydan Yayla)
  1. Tez No: 746653
  2. Yazar: MERVE ALTUNDAL ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Araştırmada, dağlık alanların mekansal organizasyonunda kentten kıra hareketlilik çeşidi olarak refah göçünün etkileri, Toroslar üzerinde yer alan Adana Meydan Yaylası ve Mersin Çamlıyayla örneği üzerinde incelenmiştir. Dağlık alanların mekansal organizasyonundaki değişimi refah göçmenleri perspektifinden ele alan bir model kullanılarak, gerek motivasyon ve ekonomiye bağlı etkenler, gerekse iklim değişikliği ve COVID-19'a bağlı etkenler dikkate alınmıştır. Hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleri kullanılmış; refah göçmeni, işletme sahipleri ve yerel halk ile anket ve derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler PASW 18 programında analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, refah göçü kentten dağlık alanlara doğru gerçekleştirilen sıradan bir hareketlilik olarak tanımlanmak yerine, mekanla geçmişe dayalı bağları olan tarihsel bir pratiktir. Çoğunlukla sezonluktur ve yaşlı veya emekliler tarafından gerçekleştirilen bir süreç olarak kabul edilmektedir. Hareket eden bireylerin aktif rekreatif faaliyetler yerine; manzara izlemek, arkadaş/akraba ziyaretleri, yürüyüş gibi pasif faaliyetler sürdürdüğü tespit edilmiştir. Bu durum Türkiye'de refah göçünün dağlık alanların spesifik özelliklerine bağlı nedenlerle gerçekleştirilmediğini ortaya koymaktadır. Dağlık yerleşmelerdeki kentliler, peyzaj ve altyapı hizmetleri üzerinde etkili olmakla birlikte, kültürel ve toplumsal yapıyı da dönüştürmektedir. Kentlere ve kıyı yerleşmelerine göre daha sessiz ve sakin olarak bilinen dağlık yerleşmeler, özellikle yaz aylarında artan kentli sayısı ile kalabalıklaşmaktadır. Bu durum kentli bakış açısıyla dağlık alanların yeniden inşası ve kent ile dağlık alan arasındaki kırsal alanların dönüşmesi sürecini hızlandırmaktadır. Hareketliliğe bağlı konut piyasasında canlanmadan bahsedilebilir. Bu durum, araştırma sahasından çevredeki metropol kentlere kadar yayılan bir mal ve hizmet talebini doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of amenity migration as a type of mobility from urban to rural in the spatial organization of mountainous areas were examined on the example of Adana Meydan Yayla and Mersin Çamlıyayla located on the Taurus Mountains. With the mixed method, both quantitative and qualitative research methods were used; surveys and in-depth interviews were conducted with amenity migrants, business owners and local people. The survey data were analyzed in the PASW 18 program, and the qualitative data were analyzed descriptively. According to the research findings, amenity migration is not defined as an ordinary movement from the city to the mountainous areas, but is a historical practice in the place. It is mostly carried out as a seasonal activity in the mountainous settlements of the Taurus Mountains. Mobility is generally recognized as a process performed by the elderly or retirees. Instead of active recreational activities of moving individuals; It has been determined that he continues passive activities such as watching the view, visiting friends/relatives, walking and spending time in the coffee house. This situation reveals that the movements from the city to the countryside in Turkey are not realized due to the specific characteristics of the mountainous areas. The increasing number of citizens in mountainous settlements not only affects physical facilities such as landscape and infrastructure services, but also transforms the cultural and social structure. Mountainous settlements, which are known to be quieter and calmer than cities and coastal settlements, become crowded with the increasing number of urban residents, especially in summer. This situation accelerates the process of rebuilding the mountainous areas and transforming the rural areas. It is possible to talk about a revival in the housing market due to mobility. This situation creates a demand for goods and services spreading from the research area to the surrounding metropolitan cities.