Hizmetkâr liderliğin iş yaşam kalitesi aracılığıyla merhamet yorgunluğu, tükenmişlik ve merhamet memnuniyeti üzerindeki etkisi; sağlık sektöründe bir alan çalışması
The effect of servant leadership on compassion fatigue, burnout, and compassion satisfaction via the mediator role of quality of work life: A field study at health sector
- Tez No: 947506
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Liderliğin insanlığın var oluşundan bu yana önemi tartışılmazdır. Sağlığın temelinde yatan karşılıksız hizmet etme isteği hizmetkâr liderliğin benimsenmesini desteklemektedir. Sağlık sektörü hastalarla yakından ilişkili hizmet sunumundan dolayı, çalışma şartlarının zorluğu ve ağır iş yükü daha fazla stres faktörü oluşturarak çalışanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır; bu kapsamda merhamet yorgunluğu ve tükenmişlik kavramları çalışmanın değişkenleri olarak belirlenmiştir. Merhamet memnuniyeti bakım sonrası oluşan mutluluk ile ilişkilidir. Sağlık çalışanlarının karşılaştığı olumsuzluklar ve etkileri en aza indirmede ise önemli bir kavram sağlık çalışanlarının iş yaşam kalite düzeyleridir. İş yaşam kalitesinin çalışanlar üzerindeki etkisi dikkate alınarak çalışmada aracı değişken kabul edilmiştir. Bu kapsamda araştırmada, daha önce yapılmış çalışmalar dikkate alınarak hizmetkâr liderliğin iş yaşam kalitesi aracılığıyla merhamet yorgunluğu, tükenmişlik ve merhamet memnuniyeti üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada daha önce geçerlilik ve güvenilirlikleri onaylanmış ölçekler aracılığıyla Kayseri'de hizmet veren sağlık kuruluşlarında görevli sağlık çalışanlarına yüz yüze anketler uygulanarak veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda hizmetkâr liderlik davranışlarının iş yaşam kalitesi ve merhamet memnuniyetini pozitif, tükenmişlik ve merhamet yorgunluğunu negatif olarak etkilediği tespit edilmiştir. İlave olarak da hizmetkâr liderlik ile merhamet yorgunluğu, tükenmişlik ve merhamet memnuniyeti ilişkisinde iş yaşam kalitesinin aracı rolde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of leadership has been indisputable since the beginning of human life. The altruistic desire to serve others, which forms the foundation of healthcare, supports the adoption of servant leadership. Given the close interaction with patients in the healthcare sector, challenging working conditions and heavy workloads increase stress factors, exerting adverse effects on employees. Within this context, compassion fatigue and burnout have been identified as significant variables. Conversely, compassion satisfaction is associated with the positive emotions experienced following the provision of care. An essential factor in mitigating the negative experiences faced by healthcare professionals is their quality of work life. Considering its substantial impact on employees, quality of work life has been defined as a mediating variable in this study. Based on the past research results on this subject, the present study aims to investigate the effects of servant leadership on compassion fatigue, burnout, and compassion satisfaction, with quality of work life as a mediator role. Face-to-face surveys were conducted with healthcare workers employed in healthcare institutions in Kayseri. Data were collected through previously validated and reliable scales. As a result of the analyses, it was found that servant leadership positively affects the quality of work life and compassion satisfaction while it negatively affects burnout and compassion fatigue. Furthermore, quality of work life was found to mediate the relationships between servant leadership and the variables of compassion fatigue, burnout, and compassion satisfaction.