Ortaöğretim okullarının okul güvenliği açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study of high schools in terms of school safety
- Tez No: 947507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, Ankara ilindeki devlet ortaöğretim okullarının okul güvenliği düzeylerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışma nicel ve nitel olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Nicel aşamada, Ankara'nın farklı ilçelerinde yer alan 31 devlet ortaöğretim okulundaki öğretmen ve yöneticilerden oluşan 496 kişilik bir örneklem grubuna“Demirtaş Okul Güvenliği Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiş; betimsel istatistikler, Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı, doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve ortalamalar yoluyla değerlendirme yapılmıştır. Nitel aşamada, nicel bulgular doğrultusunda belirlenen en güvenli ve en güvensiz toplam 6 okulda görev yapan 60 yönetici ve öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analizi yöntemiyle temalara ayrılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel bulgularına göre, Ankara ilindeki 31 devlet ortaöğretim okulunda okul güvenliği düzeyi genel olarak orta seviyede bulunmuştur. Demirtaş Okul Güvenliği Ölçeği ile elde edilen veriler doğrultusunda, güvenliğe ilişkin en yüksek ortalama“kişisel güvenlik”boyutunda, en düşük ortalama ise“okul güvenlik”boyutunda gözlemlenmiştir. Okullar arasında dikkat çekici düzeyde güvenlik farklılıkları olduğu belirlenmiş; en güvenli üç okulun ortalamaları 4.45, 4.09 ve 3.97 iken, en düşük güvenliğe sahip üç okulun ortalamaları 2.79, 2.84 ve 2.89 olarak hesaplanmıştır. Nitel verilerden elde edilen bulgular ise, güvenlik düzeyi yüksekokullarda yöneticilerin güçlü liderlik sergilediğini, okulda giriş-çıkışların kontrollü olduğunu, düzenli güvenlik önlemleri ve acil durum tatbikatlarının uygulandığını ortaya koymuştur. Buna karşın, güvenlik düzeyi düşük okullarda güvenlik personelinin yetersiz olduğu, fiziksel altyapının eksik bulunduğu, öğrenciler arasında şiddet, zorbalık ve kurallara uymama gibi davranışsal sorunların yaygın olduğu görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda; her okula özgü güncel güvenlik planlarının hazırlanması, hızlı müdahale ekiplerinin kurulması, altyapının düzenli olarak değerlendirilmesi, toplumsal katılımla yıllık güvenlik analizlerinin yapılması, yetkili kurumlarla iş birliğinin artırılması, güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve teknolojiden etkin şekilde yararlanılması gibi çok boyutlu öneriler sunulmuştur. Bu öneriler, okullarda daha güvenli, esnek ve sürdürülebilir bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the school safety levels of public high schools in Ankara. A mixed-methods approach was employed in the research, which was carried out in two phases: quantitative and qualitative. In the quantitative phase, the“Demirtaş School Safety Scale”was administered to a sample group of 496 participants, consisting of teachers and administrators from 31 public secondary schools in various Ankara districts. The data obtained were analyzed using the SPSS program; evaluations were made through descriptive statistics, Cronbach's Alpha reliability coefficient, confirmatory factor analysis (CFA), and means. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with 60 administrators and teachers working in a total of six schools identified as the most and least secure based on the quantitative findings. The data were analyzed by categorizing them into themes using content analysis. According to the quantitative findings, the level of school safety in the 31 public high schools in Ankara was found to be generally at a moderate level. Based on the data obtained from the Demirtaş School Safety Scale, the highest average was observed in the“personal safety”dimension, while the lowest average was found in the“school safety”dimension. Significant differences in safety levels among schools were identified; the average scores of the three most secure schools were 4.45, 4.09, and 3.97, whereas the averages of the three least secure schools were calculated as 2.79, 2.84, and 2.89. The qualitative findings revealed that in schools with high safety levels, administrators exhibited strong leadership, school entrances, and exits were controlled, and regular safety measures and emergency drills were implemented. In contrast, in schools with low safety levels, a lack of safety personnel, inadequate physical infrastructure, and widespread behavioral issues such as violence, bullying, and rule violations among students were observed. Based on these findings, multi-dimensional recommendations were offered, including the development of updated safety plans tailored to each school, the establishment of rapid response teams, regular evaluation of infrastructure, annual safety analyses with community involvement, strengthening cooperation with authorized institutions, enhancing safety awareness, and effective utilization of technology. These recommendations aim to create a safer, more flexible, and sustainable environment in schools.