Güneş komşuluğunda seçilmiş G tayf türü yıldızların yüksek çözünürlüklü kırmızıöte spektroskopisi
High resolution infra-red spectroscopy of selected G stars in the solar neighborhood
- Tez No: 947532
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez, Güneş komşuluğunda bulunan iki G tayf türü yıldızın (HD 76151 ve HD 115617) kimyasal bileşimlerini ve evrimsel kökenlerini yüksek çözünürlüklü kırmızıöte spektroskopi ile araştırmaktadır. Optik (HARPS, ESPRESSO) ve yakın kırmızıöte (IGRINS) tayflarının analizinde, α-elementleri (O, Mg, Si, Ca, Ti), demir grubu (Fe, Ni, Cr) ve nötron yakalama elementlerinin (Y, Zr) detaylı bolluk dağılımları belirlenmiş ve Güneş ile kıyaslamalı [X/Fe] oranları sunulmuştur. MCMC yöntemiyle gerçekleştirilen evrimsel analiz, HD 76151 için 4.2 ± 0.7 milyar yıl, HD 115617 için 8.1 ± 1.3 milyar yıl yaş tespiti sağlamıştır. Gaia verileriyle entegre edilen kinematik ve yörünge dinamik analizleri, her iki yıldızın Galaktik ince disk kökenli olduğunu ve doğum yarıçaplarının sırasıyla 6.1 ± 0.4 kpc ile 7.3 ± 0.5 kpc aralığında bulunduğunu ortaya koymuştur. Tez çalışmasında 1-2.5 μm dalgaboyu aralığında geliştirilen yeni atomik çizgi listesi Doğu Anadolu Gözlemevi'nde (DAG) yürütülecek kırmızıöte tayfsal analizler için ulusal misyon kapsamında öncül bir veri kaynağı niteliği taşımaktadır. Ayrıca, kırmızıöte bölgede literatürde ilk kez sunulan detaylı kimyasal bolluk analizleriyle Güneş benzeri yıldızların radyal göç dinamiklerinin anlaşılması için bir reçete oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the chemical compositions and evolutionary origins of two G-type stars (HD 76151 and HD 115617) in the solar neighborhood using high-resolution infrared spectroscopy. Analysis of optical (HARPS, ESPRESSO) and near-infrared (IGRINS) spectra has determined detailed abundance distributions for α-elements (O, Mg, Si, Ca, Ti), iron-group elements (Fe, Ni, Cr), and neutron-capture elements (Y, Zr), while providing solar-comparative [X/Fe] ratios. Evolutionary analysis via the MCMC method yields ages of 4.2 ± 0.7 billion years for HD 76151 and 8.1 ± 1.3 billion years for HD 115617. Kinematic and orbital dynamics analyses integrated with Gaia data confirm both stars originate from the Galactic thin disk, with birth radii of 6.1 ± 0.4 kpc and 7.3 ± 0.5 kpc, respectively. The novel atomic line list developed for the 1-2.5 μm wavelength range serves as a foundational data resource for infrared spectroscopic analyses at the Eastern Anatolia Observatory (DAG) under the national mission framework. Furthermore, the first detailed chemical abundance analyses in the infrared region presented in this study establish a methodological framework for understanding radial migration dynamics of solar-type stars.