Omuz impingement sendromunda aşamalı motor imgelemenin ağrı, eklem hareket açıklığı, kinezyofobi, pozisyon hissi ve yaşam kalitesine etkisi
Improvement of cortical organization with graded motor imagery in shoulder impingement syndrome and its effect on clinical outcomes
- Tez No: 947533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
OMUZ İMPİNGEMENT SENDROMUNDA AŞAMALI MOTOR İMGELEME İLE KORTİKAL ORGANİZASYONUN İYİLEŞTİRİLMESİ VE KLİNİK SONUÇLAR ÜZERİNE ETKİSİ Omuz impingement sendromu (OİS) ağrı ve fonksiyon kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Aşamalı Motor İmgeleme (AMİ) kortikal seviyede yeniden organizasyon sağlayarak ağrının azaltılmasını ve beraberinde fonksiyon kazanımını hedefleyen sistematik bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı OİS tanılı hastalarda konvansiyonel tedaviye ek olarak yapılan AMİ eğitiminin ağrı, eklem hareket açıklığı, kinezyofobi, eklem pozisyon hissi ve yaşam kalitesi üzerinde etkisini belirlemektir. OİS sendromuna sahip bireylerin omuz ağrıları zamanla kronik hale gelir. Kronik ağrı sebebiyle, vücut pozisyon algısında bozulma, somatik duyusal farklılıkları kavramakta zayıflıklar, hareketin düzgünlüğünün bozulması ve kompleks hareketlerin yapılmasında zorluklar ortaya çıkmaktadır. Eğer kronik ağrının temelinde korteksteki değişiklikler yatıyorsa, korteksi yeniden organize etmenin ağrıyı azaltmaya yardımcı olacağı fikri vardır. AMİ de bu temel üzerine 2004 yılında Moseley ve ark. tarafından kurulmuş multimodel bir tedavi tekniğidir. Çalışmada OİS tanılı 38 hasta rastgele iki çalışma grubuna ayrıldı: AMİ grubu (AMİ eğitimi + konvansiyonel fizyoterapi programı, n=18) ve kontrol grubu (konvansiyonel fizyoterapi programı, n=20). Tüm hastalar 3 hafta boyunca, haftada 5 seans tedaviye alındı. Tedavi süresi boyunca hastalara 3 haftalık ev egzersiz programı da verildi. Numerik Ağrı Skalası (NAS) ve Kol, Omuz ve El Özürlülük (DASH) anketi, Yaşam Kalitesi Anketi (SF-36), Kinezyofobi ve Yorgunluk Anketi (TAMPA), omuz eklem hareket açıklığı (EHA), Lateralizasyon performansı, Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi (KGİA) değerlendirme parametreleri olarak kullanıldı. Çalışmanın istatiksel analizi iki yönlü karışık ANOVA kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
IMPROVEMENT OF CORTİCAL ORGANİZATİON WİTH GRADED MOTOR IMAGERY İN SHOULDER IMPINGEMENT SYNDROME AND ITS EFFECT ON CLİNİCAL OUTCOMES Shoulder impingement syndrome (SIS) is a symptom of growth with pain and loss of function. Graded Motor Imagery (GMI) is a systematic treatment method that provides reorganization at the cortical level, reducing pain and recovering function. The aim of this is to determine the acceleration of GMI training on pain, range of motion, kinesiophobia, joint position sense and quality of life in addition to conventional treatment with SIS diagnosis. Shoulder pain with SIS syndrome becomes chronic. Due to chronic pain, disturbances in body position perception, weaknesses in comprehending somatic sensory differences, impaired movement smoothness, and difficulties in performing complex movements occur. If the underlying cause of chronic pain lies in cortical changes, the idea is that reorganizing the cortex may help reduce pain. Graded Motor Imagery (GMI) is a multimodal treatment technique established on this basis by Moseley et al. in 2004. In this study, 38 patients diagnosed with SIS were randomly divided into two study groups: the GMI group (GMI training + conventional physiotherapy program, n=18) and the control group (conventional physiotherapy program, n=20). All patients received treatment for five sessions per week for three weeks. During the treatment period, patients were given a 3-week home exercise program. The Numerical Pain Scale (NPS) and the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) questionnaire, the Short Form-36 (SF-36) quality of life questionnaire, the Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK), shoulder range of motion (ROM), laterality performance, and the Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire (KVIQ) were used as evaluation parameters. Statistical analysis of the study was performed using two-way mixed ANOVA.