Balıkesir Manyas ekolojik koşullarında bazı mısır çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality traits of some maize varieties under the ecological conditions of Manyas, Balıkesir
  1. Tez No: 947537
  2. Yazar: YAĞMUR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Balıkesir ili Manyas ilçesinin ekolojik koşullarında farklı tohumculuk firmalarından sağlanan 21 adet 600-700 FAO olum grubunda olan mısır çeşitlerinin ana ürün koşullarında verim ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 2024 yılı üretim sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, tepe püskülü çıkış süresi, koçan püskülü çıkış süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap çapı, koçan boyu, koçan çapı, koçanda sıra sayısı, koçanda sıradaki tane sayısı, somak çapı, nem oranı, tane/koçan oranı, bin tane ağırlığı, hektolitre, tane verimi, protein oranı, yağ oranı, kül oranı, nişasta oranı ve selüloz oranı özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucuna göre; kül oranı hariç araştırılan tüm özellikler açısından istatistiki düzeyde önemli farklılıklar saptanmıştır. Tane verimi bakımından P15382 ve KWS ELECTRO çeşitlerinden, diğer çeşitlere kıyasla daha yüksek sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the yield and quality characteristics of 21 different maize varieties, belonging to the FAO 600-700 maturity group and supplied by various seed companies, under main crop conditions in the ecological environment of the Manyas district of Balıkesir province. The research was carried out during the 2024 growing season using a randomized complete block design with three replications. In the study, tassel emergence time, silking emergence time, plant height, first ear height, stem diameter, ear length, ear diameter, number of kernel rows per ear, number of kernels per row on the ear, cob diameter, moisture content, grain/ear ratio, thousand kernel weight, test weight, grain yield, protein content, oil content, ash content, starch content and cellulose content were investigated. According to the results obtained, statistically significant differences were found for all examined characteristics except for ash content. In terms of grain yield, the P15382 and KWS ELECTRO varieties yielded higher results compared to the other varieties.