Yoga ile duygu düzenleme eğitim programının çocukların psikolojik sağlamlık ve duygu yönetme becerilerine etkisi
The effect of yoga and emotion regulation training program on children's psychological resilience and emotion management skills
  1. Tez No: 947538
  2. Yazar: ELİF YORGUN YASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocuklarına uygulanan“Duyguları Düzenleme Eğitim Programı (DDEP) ve Yoga Destekli Duygu Düzenleme Eğitim Programı (Y-DDEP)'nın çocukların duygu yönetme becerileri ve psikolojik sağlamlıklarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ankara ili Etimesgut ilçesinde okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 13'ü deney 1, 17'si deney 2 ve 15'i kontrol grubu olmak üzere toplam 45 çocuk dahil edilmiştir. Araştırma, ön test-son test, kontrol gruplu yarı deneysel desenle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, TÜBİTAK tarafından desteklenen OSBEP projesi kapsamında geliştirilen Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeğinin ”Duyguları Yönetme Becerileri Alt Ölçeği (DYB)“ ve Mayr ve Ulich (2009) tarafından geliştirilen Özbey (2019) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ”Sosyal Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PERİK)" kullanılmıştır. Araştırma kapsamında iki ayrı eğitim programı hazırlanmıştır. Deney 1 grubuna MEB eğitim programına ek olarak Duygu Düzenleme Eğitim Programı, Deney 2 grubuna MEB eğitim programına ek olarak Yoga Destekli Duygu Düzenleme Eğitim Programı uygulanmış ve kontrol grubu ise MEB eğitim programı ile eğitim sürecine devam etmiştir. Deney ve kontrol gruplarına ön testler uygulandıktan sonra eğitim programları deney gruplarına 12 hafta boyunca haftada iki gün toplam 24'er etkinlik olarak uygulanmıştır. Program uygulaması sonrası tüm gruplara son testler uygulanmıştır. Son test uygulanmasından dört hafta sonra ise deney gruplarına kalıcılık testleri uygulanarak verilen eğitimlerin kalıcılığı belirlenmiştir. Yürütülen çalışmada normallik varsayımının test edilmesinde Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizi bölümünde öncelikle tüm grupların DYB ve PERİK ölçeklerinden alınan ön test puan karşılaştırması adına Kruskal Wallis Testi uygulanmış ve grupların ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Veri analizi devamında ise Wilcoxen İşaretli Sıralar Testi, Kruskal Wallis Testi, Bonferroni düzeltmesi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Sonuç olarak DDEP'nın çocukların duyguları yönetme, iletişim kurma, görev yönelimi ve keşfetmekten hoşlanma becerileri üzerinde MEB programına dahil olan çocuklara göre anlamlı bir etkisinin olduğu; atılganlık ve stresle başa çıkma becerilerinde ise MEB programına dahil olan çocukların lehine anlamlı bir etkisinin olduğu ortaya konulmuştur. Y-DDEP'nın çocukların hem duyguları yönetme becerilerini hem de psikolojik sağlamlıklarını olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of the“Emotion Regulation Education Program (DDEP) and Yoga-Supported Emotion Regulation Education Program (Y-DDEP) applied to preschool children on children's emotion management skills and psychological resilience. The study group included a total of 45 children, 13 of whom were in experimental 1, 17 in experimental 2, and 15 in the control group, who were attending a pre-school education institution in Etimesgut district of Ankara province in the 2023-2024 academic year. The research was conducted with a pre-test-post-test, quasi-experimental design with a control group. The Personal Information Form created by the researcher, the ”Emotion Management Skills Subscale (DYB)“ of the Preschool Social Skills Assessment Scale developed within the scope of the OSBEP project supported by TÜBİTAK, and the ”Social Emotional Well-being and Psychological Resilience Scale (PERİK)" developed by Mayr and Ulich (2009) and adapted into Turkish by Özbey (2019) were used as data collection tools. Two separate training programs were prepared within the scope of the research. In addition to the MEB training program, the Emotion Regulation Training Program was applied to the Experimental 1 group, and in addition to the MEB training program, the Yoga-Supported Emotion Regulation Training Program was applied to the Experimental 2 group, and the control group continued the training process with the MEB training program. After the posttests were applied to the experimental and control groups, the training programs were applied to the experimental groups for 12 weeks, two days a week, as a total of 24 activities. Posttests were applied to all groups after the program application. Four weeks after the posttest application, permanence tests were applied to the experimental groups to determine the permanence of the trainings given. The Shapiro-Wilk test was used to test the normality assumption in the conducted study. In the data analysis section of the research, Kruskal Wallis Test was applied first for the comparison of the pretest scores obtained from the DYB and PERİK scales of all groups, and it was determined that there was no significant difference between the pretest scores of the groups. In the continuation of the data analysis, Wilcoxen Signed Ranks Test, Kruskal Wallis Test, Bonferroni correction and Mann Whitney U test were used. As a result, DDEP has an effect on children's ability to manage emotions, communicate It was revealed that there was a significant effect on the skills of establishing, task orientation and enjoyment of exploring compared to the children in the MEB program; and that there was a significant effect in favor of the children in the MEB program on assertiveness and stress coping skills. It was concluded that Y-DDEP positively affected both the children's emotional management skills and their psychological resilience.