Grafik tasarımda metafor
Metaphor in graphic design
  1. Tez No: 947546
  2. Yazar: BÜŞRA PİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KINIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Metafor, düşüncenin görselleştirilmesini sağlayan güçlü bir anlatım aracıdır ve grafik tasarımda soyut kavramların somut imgeler yoluyla aktarılmasında önemli bir rol üstlenir. Bu yönüyle metafor, yalnızca estetik bir tercih değil; aynı zamanda hedef kitleyle anlamlı bir bağ kurmanın stratejik bir yoludur. Bu tez çalışmasında, kavramsal metafor kuramı temel alınarak grafik tasarım ürünleri üzerinde örnek analizleri yapılmış ve metaforun kullanım biçimleri değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel bir yaklaşım benimsenmiş; incelenen grafik tasarım ürünleri, hem grafik tasarım ilkeleri açısından hem de görsel metafor bağlamında analiz edilmiştir. Bu süreçte, izleyiciyle kurulan etkileşim algısal ve kavramsal katmanlar üzerinden değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, metaforun tasarımsal anlatımı derinleştirdiğini, görsel mesajın iletiminde etkili bir rol oynadığını ve izleyiciyle duygusal ve zihinsel düzeyde güçlü bir bağ kurduğunu ortaya koymaktadır. Metafor, grafik tasarım sürecinde hem yaratıcı düşünceyi besleyen hem de iletişim gücünü artıran çok katmanlı bir yapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Metaphor is a powerful tool of expression that enables the visualization of thought, playing a significant role in conveying abstract concepts through concrete imagery in graphic design. In this context, metaphor is not merely an aesthetic choice but also a strategic means of establishing meaningful connections with the target audience. In this thesis, sample analyses of graphic design products were conducted based on the conceptual metaphor theory, and the various forms of metaphor usage were evaluated. A qualitative research approach was adopted; the selected graphic design works were analyzed both in terms of design principles and within the context of visual metaphor. During this process, the interaction with the viewer was examined through perceptual and conceptual layers. The findings reveal that metaphor enriches the narrative dimension of design, plays an effective role in the transmission of visual messages, and establishes a strong emotional and cognitive bond with the audience. Within the graphic design process, metaphor offers a multilayered structure that not only supports creative thinking but also enhances communicative power.