Hikâye anlatımı temelli eğitim programının 60-72 ay çocuklarının duygu düzenleme becerilerine etkisi
The effect of a storytelling-based curriculum on the emotion regulation skills of children aged 60-72 months
- Tez No: 947545
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hikâye Anlatımı Temelli Eğitim Programının (HATEP), 60-72 aylık çocukların duygu düzenleme becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar ilinde yer alan bağımsız bir anaokuluna devam eden, 25'i deney ve 24'ü kontrol grubunda yer alan toplam 49 çocuk oluşturmaktadır. Ayrıca, deney grubunda yer alan çocukların ebeveynleri ve öğretmeni nitel veri toplama sürecine dâhil edilmiştir. Araştırma, açımlayıcı sıralı karma yöntem deseninde gerçekleştirilmiştir. Nicel boyutta ön test-son test-kalıcılık testi kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutta ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen HATEP, deney grubu çocuklarına haftada iki gün 12 hafta boyunca toplam 24 etkinlik araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Nicel veriler, Yılmaz ve Zembat (2012) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Duygu Düzenleme Ölçeği (OÖDDÖ), Shields ve Cicchetti (1997) tarafından geliştirilip Türkçeye Batum ve Yağmurlu (2007) tarafından uyarlanan Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ) ve Genel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise, deney grubu ebeveynleri ve öğretmeniyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ile araştırmacı günlüklerinden elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, verilerin normal dağılım göstermediği belirlendiğinden, analizlerde parametrik olmayan testler tercih edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön test-son test puanları Mann Whitney U Testi ile; grupların kendi içlerindeki değişimler ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel bulguları, HATEP uygulamasının deney grubundaki çocukların duygu düzenleme becerilerinde anlamlı düzeyde bir gelişim sağladığını; buna karşılık kontrol grubunda bu yönde bir ilerleme gözlenmediği gibi bazı becerilerde gerilemeler yaşandığını ortaya koymuştur. Ayrıca, programın çocuklar üzerindeki etkilerinin büyük ölçüde kalıcı olduğu ve cinsiyete bağlı olarak erişi düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. Nitel veriler ise, ebeveyn ve öğretmen görüşleri ile araştırmacının sürece dair gözlemlerine dayalı olarak, programın çocukların duygusal farkındalık, ifade etme, empati geliştirme, sosyal etkileşim kurma ve duygu düzenleme stratejilerini kullanma becerilerini desteklediğini göstermektedir. Araştırma bulguları doğrultusunda, HATEP'in 60-72 ay çocuklarının duygu düzenleme becerilerini desteklemede etkili bir program olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Storytelling-Based Curriculum (SBC) on the emotion regulation skills of children aged 60-72 months. The study group consists of 49 children enrolled in an independent preschool located in Afyonkarahisar during the 2023-2024 academic year, with 25 children assigned to the experimental group and 24 to the control group. In addition, the parents and the teacher of the children in the experimental group participated in the qualitative data collection process. The research was conducted using an exploratory sequential mixed methods design. In the quantitative phase, a quasi-experimental design with pretest-posttest-follow-up test and a control group was employed, while a case study approach was utilized in the qualitative phase. The SBC, developed within the scope of the study, was implemented by the researcher with the experimental group twice a week over a period of 12 weeks, totaling 24 sessions. No intervention was applied to the control group. Quantitative data were collected through the Preschool Emotion Regulation Scale (PERS) developed by Yılmaz and Zembat (2012), the Emotion Regulation Checklist (ERC) originally developed by Shields and Cicchetti (1997) and adapted into Turkish by Batum and Yağmurlu (2007), and a General Information Form. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews conducted with the parents and the teacher of the experimental group, as well as through the researcher's reflective journals. As the quantitative data did not meet the assumptions of normal distribution, non-parametric statistical tests were used for the analyses. Differences between the pretest and posttest scores of the experimental and control groups were analyzed using the Mann–Whitney U test, while within-group comparisons were conducted using the Wilcoxon Signed-Rank Test. Qualitative data were analyzed using content analysis. Quantitative findings indicated that the implementation of the SBC resulted in statistically significant improvements in the emotion regulation skills of children in the experimental group, whereas the control group showed no such improvement and even demonstrated regressions in some skills. Moreover, the effects of the program were found to be largely sustained over time, and no significant gender-based differences were observed in learning outcomes. Qualitative findings, based on parent and teacher interviews as well as the researcher's observations, revealed that the program supported children's emotional awareness, emotional expression, empathy development, social interaction, and use of emotion regulation strategies. In conclusion, the findings suggest that the Storytelling-Based Curriculum is an effective tool for enhancing the emotion regulation skills of children aged 60-72 months.