TBDY-2018'e göre donatısız ve donatılı yığma bina tasarımı ve analizi
Design and analysis of unreinforced and reinforced masonry buildings according to TBDY-2018
- Tez No: 947592
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ADANUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yığma binalar, briket, tuğla, taş ve kerpiç gibi yığma birimler ile bağlayıcı madde olarak kullanılan harç ile meydana gelmiş duvarların taşıyıcı sistem olarak kullanıldığı yapı sistemleridir. Donatısız yığma bina; donatı kullanılmadan taş, tuğla gibi taşıyıcı elemanlar ve harç kullanılarak yapılan süneklilikleri sınırlı yapı çeşididir. Donatılı yığma binalar, yönetmeliğe uygun olarak taşıyıcı duvarlara donatı yerleştirilmesi ile elde edilen sünekliliği yüksek yapılardır. Donatısız yığma binalar süneklilik düzeyi düşük malzemelerden imal edildiği için depremde iyi bir performans sergilemiyordu. Bu yüzden donatılı yığma binalarda yatay ve düşey donatı eklenerek süneklilik artırılmış ve depreme karşı daha dayanıklı hale getirilmiştir. Yürürlükte olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) yığma yapılar hakkında yeni tasarım, kurallar ve hesap esaslarını içermektedir. Farklı malzeme, deprem ve zemin parametrelerine göre bu hesap ve kurallar değişiklikler göstermektedir. Bu yapılan çalışmada donatısız yığma binalar ile donatılı yığma binaların hem kullanılan malzeme hem de deprem parametreleri açısından incelenmiştir. Kullanılan yöntemde ilk önce aynı mimariye sahip donatısız ve donatılı yığma binaların yapısal modeli oluşturularak farklı malzeme ve deprem parametreleri altında TBDY-2018'e göre çözümlemeleri yapılmıştır. Yapılan çalışmada malzeme tanımları, modelleme aşamaları detaylı şekilde anlatılmıştır. Elde edilen bu sonuçlar kıyaslanmış ve yığma bina elemanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Masonry buildings are building systems in which masonry units such as briquettes, bricks, stones and adobe bricks and walls made of mortar used as binding material are used as the load-bearing system. Unreinforced masonry buildings are a type of structure with limited ductility that is constructed using load-bearing elements such as stone and brick and mortar without using reinforcement. Reinforced masonry buildings are structures with high ductility obtained by placing reinforcement on load-bearing walls in accordance with the regulation. Since unreinforced masonry buildings were manufactured from materials with low ductility levels, they did not perform well in earthquakes. Therefore, ductility was increased and made more resistant to earthquakes by adding horizontal and vertical reinforcement in reinforced masonry buildings. The current Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY-2018) includes new design, rules and calculation principles for masonry structures. These calculations and rules vary according to different materials, earthquakes and soil parameters. In this study, unreinforced masonry buildings and reinforced masonry buildings were examined in terms of both the materials used and earthquake parameters. In the method used, firstly, the structural model of unreinforced and reinforced masonry buildings with the same architecture was created and their analyses were carried out according to TBDY-2018 under different materials and earthquake parameters. In the study, material definitions and modeling stages were explained in detail. These results were compared and the masonry building elements were examined.