Omurga deformitesi olan adölesanlarda çoklu ekran bağımlılığı ile algılanan görünüm arasındaki ilişkinin değerlendirmesi
Evaluation of the relationship between multiple screen addiction and perceived appearance among adolescents having spinal deformities
- Tez No: 947591
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. DENİZ ÖKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Family Medicine, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Çoklu ekran kullanımı; televizyon, telefon, tablet, bilgisayar vb. ekranlarından biri ya da birkaçının kullanımını ifade etmektedir. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle çoklu ekran kullanımı her yaşta olduğu gibi adölesanlarda da artmaktadır. Omurga deformitesi adölesanlarda çoklu ekran kullanımı olan kişilerde algılanan görünüm değişmektedir. Bu çalışmanın amacı; omurga deformitesi olan adölesanlarda çoklu ekran bağımlılığı ile algılanan görünüm arasındaki ilişkinin değerlendirmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; Tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı ilişki arayıcı çalışma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Polikliniği'ne 15 Ekim 2024 - 15 Ocak 2025 tarihleri arasında başvuran omurga deformitesi olup 10–19 yaş aralığında adölesan hastalardan çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 121 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde Tanıtıcı Bilgi Formu, Çoklu Ekran Bağımlılığı Ölçeği(ÇEBÖ), Walter Reed Görsel Değerlendirme Ölçeği (WRVAS) kullanıldı. IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak yapılan analizlerde, verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Multiple screen use refers to the simultaneous or sequential use of devices such as television, mobile phones, tablets, and computers. With technological advances, this behavior has risen among adolescents as well as other age groups. In adolescents with spinal deformities, multiple screen use may alter perceived body image. This study aimed to evaluate the relationship between multiple screen addiction and perceived appearance in adolescents diagnosed with spinal deformities. Method: This study was designed as a single-center, prospective, descriptive correlational study. It was conducted with 121 adolescents aged 10–19 years diagnosed with spinal deformities who applied to the Physical Therapy and Rehabilitation Clinic of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between October 15, 2024, and January 15, 2025, and met the inclusion criteria. Data were collected using a Demographic Information Form, the Multiscreen Addiction Scale (ÇEBÖ), and the Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS). The normality of the data was confirmed using the Kolmogorov-Smirnov test in analyses conducted with IBM SPSS Statistics 22. Group comparisons were performed using One-way ANOVA, Tukey HSD, and Student's t-test, while relationships between variables were assessed with Pearson correlation analysis. Reliability was evaluated using Cronbach's alpha, and statistical significance was set at p < 0.05. Results: The study included 121 adolescents aged between 10 and 19 years, of whom 49 (40.5%) were male and 72 (59.5%) were female.