Burnun kemik ve yumuşak doku ölçümleri arasındaki ilişkinin 3 boyutlu BT görüntüleri üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between bony and soft tissue measurements of the nose using three dimensional CT images
- Tez No: 947597
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ KUTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Burun, hem estetik görünüm hem de fonksiyonel görevleri bakımından önemli bir organdır. Adli yüz rekonstrüksiyonu gibi tanımlayıcı süreçlerde, burnun doğru şekilde yeniden yapılandırılması kimlik tespiti çalışmaları açısından öneme sahiptir. Burun anatomisinin büyük ölçüde kıkırdak ve yumuşak dokudan oluşması dolayısıyla diğer dokulara nispeten postmortem bozulmaya yatkınlığı, bu yapıların güvenilir biçimde tahmin edilmesini zorlaştırmaktadır. Literatürde farklı etnik gruplar üzerinde burun morfolojisine dair çeşitli tahmin yöntemleri geliştirilmiş olsa da, bu yöntemlerin geçerliliği sınırlıdır. Türk toplumuna özgü burun kemik ve yumuşak doku ilişkilerine dair yeterli sayıda çalışmanın da olmadığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk toplum örneğinde burun kemik yapıları ile yumuşak dokular arasındaki ilişkiyi 3 boyutlu bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri üzerinden değerlendirerek, adli yüz rekonstrüksiyonu çalışmalarına temel oluşturacak özgün bilimsel veriler sunmaktır. Çalışmaya 20–50 yaş aralığında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'ne göre normal vücut kitle indeksine (VKİ) sahip, Türk toplum örneğinden seçilen 130 birey (70 kadın, 60 erkek) dahil edilmiştir. Katılımcıların baş bölgesine ait bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri Siemens syngo.via yazılımı ile 3 boyutlu olarak analiz edilmiştir. Toplam 22 antropometrik ölçüm tanımlanarak, burun kemik yapıları ile yumuşak dokular arasındaki ikili ilişkiler değerlendirilmiştir. Ölçümler dijital ortamda tanımlı referans noktalar üzerinden alınmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 29 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The nose is a crucial organ in terms of both aesthetic appearance and functional roles. In identification processes such as forensic facial reconstruction, accurately reconstructing the nose is vital for personal identification. However, the anatomy of the nose being largely composed of cartilage and soft tissues makes it highly susceptible to postmortem degradation, complicating reliable prediction of its morphology. Although various methods have been developed to estimate nasal morphology in different ethnic populations, their universal applicability remains limited. Data specific to the relationship between nasal bone and soft tissue structures in the Turkish population are particularly scarce.This study aims to evaluate the relationship between nasal bone structures and soft tissues in a Turkish sample using three-dimensional computed tomography (CT) images, providing original scientific data to support forensic facial reconstruction efforts. A total of 130 individuals (70 females, 60 males), aged 20–50 years and with a normal body mass index (BMI) according to the World Health Organization (WHO), were included. CT scans of the head region were analyzed in 3D using Siemens syngo.via software. Twenty two anthropometric measurements were defined to assess the bony and soft tissue structures of the nose. All measurements were taken digitally based on predefined anatomical landmarks. Data analysis was conducted using IBM SPSS 29 software.