Aile hekimlerinde yapay zeka okuryazarlığı ile üretken yapay zeka kabulü arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between artificial intelligence literacy and the acceptance of generative artificial intelligence among family physicians
- Tez No: 947598
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. ABDULLAH OZAN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, aile hekimlerinin yapay zeka okuryazarlığı (YZO) ile üretken yapay zeka (ÜYZ) kabul düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu prospektif çalışmaya, Yapay Zeka Okuryazarlığı Ölçeği ve Üretken Yapay Zeka Kabul Ölçeği uygulanarak 200 aile hekimi dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the artificial intelligence literacy (AIL) and generative artificial intelligence (GenAI) acceptance levels of family physicians. In this prospective, descriptive, and correlational study, 200 family physicians were included and assessed using the Artificial Intelligence Literacy Scale and the Generative Artificial Intelligence Acceptance Scale.