Hakimin davaya bakmaması ve reddi
The Recusal of judge
- Tez No: 94762
- Danışmanlar: PROF.DR. EJDER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
J Akbal, Mehmet, Hakimin Davaya Bakamaması (memnuiyeti) ve Reddi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ejder Yılmaz, IV-104 s. Hakimin davaya bakamaması (memnuiyeti) ve reddi hakimin taraf sidiği ile ilgilidir. Hakimin tarafsız olması ve tarafsız olduğuna halkın inanması, toplumda adalete olan güven ve saygı açısından son derece önemlidir. Hakimin tarafsızlığını sağlamak için kanun koyucu hakimin davaya bakamaması ve reddi kurumlarını (m. 28-36) öngörmüştür. Hakimin tarafsız kalamayacağının varsayıldığı durumlarda (m. 28) hakim davaya bakamaz, kendiliğinden çekinmek zorundadır. Hakimin tarafsızlığından kuşku duyulan hallerde (m. 29) ise, taraflar hakimi reddedebilecekleri gibi hakim de kendi kendini reddedebilir. Hakim, kendisine ait olan veyahut doğrudan doğruya veya dolayısıyla ilgili olduğu davaya, aralarındaki evlilik kalkmış olsa bile eşinin davasına, neseben veya sebeben usul ve füru 'unun veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) neseben veya kendisiyle sıhriyet hasıl olan evlilik kalkmış olsa dahi ikinci dereceye kadar (bu derece dahil) sebeben civar hısımlarının veya aralarında evlilik rabıtası bulunanın davasına, iki taraftan birinin vekili veya vasisi veya kayyımı sıfatıyla hareket ettiği davaya ve dava esnasında idare heyetinde bulunduğu derneğe, belediyeye veya diğer hükmü şahsa ait davaya bakamaz. Hakim, davaya bakamama kararını kendisi verir. Davada iki taraftan birine nasihat vermiş veya yol göstermiş olması, davada iki taraftan biri veya üçüncü şahıs huzurunda kanunen icap etmeden reyini beyan etmiş olması, davada şahit veya bilirkişi veya hakem veyahut hakim sıfatıyla dinlenmiş veya hareket etmiş olması, davanın dördüncü dereceye kadar (bu derece dahil) civar hısımlarına ait olması, dava sırasında iki taraftan birisiyle davası veya aralarında bir düşmanlık bulunması ve genellikle hakimin tarafsızlığından şüpheyi gerektiren mühim sebeplerin bulunması durumlarında, hakim kendi kendini reddedebileceği gibi taraflar da hakimi reddedebilir. Ret isteminin yerinde olup olmadığı yetkili mahkeme tarafından incelenerek karara bağlanır. Bu kararlar da temyiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
Akbal, Mehmet, Hakimin Davaya Bakamaması (memnuiyeti) ve Reddi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ejder Yılmaz, JV-104 s. The recusal of judge is mainly concerned with the impartiality of judge. The impartiality of judge and the common belief on the neutrality of judges are extremely important in respect of the trust in justice. The legislator has set up two judicial institutions (Article 28-36) the recusal of judge and the rejection of judge in order to achieve justice. The judge can't determine the merits of case in particular situations, in which the impartiality of judge isn't accepted (Article 28) and the judge must recuse himself independently. According to the legal situations stated in the Article 29, either the parties or the judge by himself may reject himself. The judge can't determine a case or a lawsuit, whether he has a direct or indirect private relations with the case and can't determine -the cases of : his/her wife/husband whether the marriage was dissolved, -his/her relatives (including third degree) -the real and the legal persons, whether he had occupied or performed a private or legal task on behalf of them. At these situations the judge has to decide on recusation by himself. There are some other situations, stated in the above mentioned procedural laws and can be declared as suspicious paritions on impartiality of judge such as -giving advice to parties -declaring decisions, which is not necessary according to law -acting of judge as a witness or an expert during the same case -fourth degree of relative relation between the judge and the parties -hostility between the judge and party or the parties -important reasons to suspect of impartiality of judge. Either the parties or the judge himself may reject the judge according to these positions. The decision of judge is controlled by another competent court Also it is possible to appeal against the final decision of the competent court